Zeznał, że planował zamach. 20-latek z Sydney zostanie poddany deradykalizacji

Świat
Zeznał, że planował zamach. 20-latek z Sydney zostanie poddany deradykalizacji
Flickr/Day Donaldson

Aresztowany w 2016 r. 20-letni mieszkaniec Sydney, Tamim Khaja oświadczył na początku poniedziałkowej rozprawy w sądzie dla rejonu Parramatta w tym mieście, że planował wysadzenie w powietrze jednego z budynków - podała stacja telewizyjna SBS.

Przyznanie się do winy zmieniło przebieg rozprawy. Na obecnym etapie, sąd wysłuchał oskarżonego i zalecił poddanie go intensywnemu programowi deradykalizacji. Jego adwokat twierdzi, że młodzieniec przeszedł gruntowną przemianę i jest wzorowym więźniem.

 

Jeśli Khaja, który w chwili aresztowania przez policję federalną oraz policję Nowej Południowej Walii miał 18 lat, zostanie uznany winnym, grozi mu dożywocie.

 

Khaja został zatrzymany w maju 2016 r., gdy próbował nabyć broń oraz flagę Państwa Islamskiego.

 

Chciał walczyć w ISIS

 

Zwrócił na siebie uwagę już wcześniej - pisze na swym portalu SBS. W lutym straż graniczna na lotnisku w Sydney uniemożliwiła jego wyjazd do Syrii, gdzie zamierzał walczyć w szeregach IS. Jego paszport został unieważniony.

 

Khaja jest uważany w Australii za jednego z najgroźniejszych więźniów związanych z radykalizmem islamskim.

 

Od 2014 r. w Australii przeprowadzono 31 operacji antyterrorystycznych, w trakcie których zatrzymano osoby mogące mieć powiązania z międzynarodowym terroryzmem. Tamim Khaja był jedną z takich osób.

 

Jak dotąd skazano łącznie 70 osób zamieszanych w przygotowywanie zamachów.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie