Wysoki poziom wód w woj. warmińsko-mazurskim. Wojewoda wprowadza pogotowie przeciwpowodziowe

Polska

- Stany wód na Żuławach i rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego nadal wahają się powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych - podały służby wojewody warmińsko-mazurskiego. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono też w powiatach bartoszyckim i kętrzyńskim.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki w poniedziałek po południu wydał zarządzenie wprowadzające pogotowie przeciwpowodziowe w mieście Elbląg oraz powiatach: elbląskim, braniewskim, bartoszyckim i kętrzyńskim. Wcześniej takie pogotowie ogłosiła część samorządów na tych terenach.

 

Wysoki poziom wód

 

Wojewoda uczestniczył w posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego w Elblągu. Powodem tych działań są opady deszczu i silny północny wiatr, który wywołuje tzw. cofkę, czyli wtłacza wodę z Zalewu Wiślanego do koryt rzek. W miejscach zagrożonych podtopieniami brzegi podwyższono za pomocą worków z piaskiem i rękawów przeciwpowodziowych. Z powodu wysokiego stanu wody zamknięto most pontonowy w Nowakowie.

 

Według wicedyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztofa Marciniaka sytuacja jest monitorowana na bieżąco.

 

Jak wynika z komunikatu hydrologicznego, poziomy wody na Żuławach i rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego wahają się powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych.

 

Przekroczone stany alarmowe

 

Po południu stany alarmowe były przekroczone m.in. na jeziorze Drużno w Żukowie, a także w rzekach: Wąskiej w Pasłęku, Elbląg w Elblągu oraz Pasłęce w Łozach i Braniewie. W Tolkmicku i Nowej Pasłęce na Zalewie Wiślanym przekroczone są stany ostrzegawcze.

 

"W ciągu najbliższych godzin stan wody będą utrzymywać się powyżej stanów alarmowych, lokalnie ostrzegawczych. Na rzekach Bauda i Wąska przewidywana jest niewielka tendencja spadkowa" - zapowiedziało gdyńskie biuro prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Jak poinformował kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego elbląskiego magistratu, zmiany poziomu wody w rzece Elbląg wykazują obecnie tendencję lekko malejącą. W dalszym ciągu wieje tam niekorzystny wiatr z kierunku północnego, ale o słabnącej sile.

 

Według rzeczniczki wojewody Bożeny Ulewicz, przekroczone stany alarmowe odnotowano również na położonych w innych częściach regionu rzekach: Guber w Prośnie i Drwęcy w miejscowości Rodzone.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie