"Taksówka dla Seniora". Ruszyły darmowe przejazdy dla osób starszych w Poznaniu

Polska

Od poniedziałku poznaniacy po 70. roku życia mogą jeździć za darmo taksówkami. Co prawda tylko trzy razy w miesiącu, ale akcja i tak jest przełomowa. W ciągu pierwszych godzin seniorzy już zarezerwowali 120 kursów. Wielu emerytów nie stać na taksówkę, a badania pokazują, że wraz z wiekiem, coraz trudniej prosić o pomoc, zwłaszcza bliskich.

- Myśli się o seniorach, chce im się pomóc, jest fajnie - mówi pani Danuta, pierwsza pasażerka darmowej taxi w Poznaniu, której podczas podróży towarzyszyła kamera Polsat News.

 

800 kursów do końca roku

 

Za taksówkę zapłaci miasto. Seniorzy mogą pojechać do urzędów, przychodni i na cmentarze. Program skierowany jest do osób mających problem z samodzielnym poruszaniem się komunikacją publiczną.

 

- Nie trzeba wsiadać do tramwaju, do autobusu, przyjeżdża się pod przychodnię i pod klatkę schodową, a tramwaj tego nie zrobi - zauważa pan Grzegorz, kierowca taksówki.

 

"Taksówka dla Seniora" to program pilotażowy, który potrwa do końca. Jeśli się sprawdzi, miasto planuje go przedłużyć na kolejne lata. W sumie przewidziało 800 takich kursów do końca 2017 roku. Seniorzy już zarezerwowali 120 przejazdów.

 

"To wpływa pozytywnie na ich samopoczucie i poczucie godności"

 

Koszt akcji to 60 tys. zł. Prezydent Poznania przekonuje jednak, że miasto tak naprawdę zaoszczędzi te pieniądze.

 

- Bo oni mogą dłużej przebywać wśród nas, to wpływa pozytywnie na ich samopoczucie i poczucie godności - powiedział Jacek Jaśkowiak.

 

Bianca-Beata Kotoro z uniwersytetu SWPS podkreśla, że seniorzy nie będą wysyłali e-maili czy dzwonili z prośbą o pomoc. - To my powinniśmy wyjść sami z inicjatywą - dodała.

 

"Taksówka dla seniora" to jeden z elementów szerszego "Poznań VIVA senior", w ramach którego w latach 2017-2021 osoby starsze będą mogły za darmo skorzystać m.in. z usług  "złotej rączki", czyli zamówić drobne roboty domowe, a takze uzyskać dopłaty do remontów w mieszkaniach komunalnych.

 

W Poznaniu żyje ponad 143 tysiące osób powyżej 60. roku życia.

 

Polsat News

zdr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie