Papież: źli duszpasterze nie są blisko ludzi, ale władzy i pieniędzy

Świat
Papież: źli duszpasterze nie są blisko ludzi, ale władzy i pieniędzy
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Źli duszpasterze nie są blisko ludzi, ale władzy i pieniędzy - powiedział papież Franciszek podczas poniedziałkowej mszy w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie. Przypomniał, że dobry pasterz tak jak Jezus troszczy się o odrzuconych i zranionych.

- Do czego zbliżają się kapłani podążający drogą klerykalizmu? Coraz bardziej zbliżają się do aktualnej władzy albo pieniędzy. I to są źli duszpasterze - mówił papież w homilii, przytoczonej przez Radio Watykańskie.

 

- Oni myślą tylko o tym, jak piąć się do władzy, jak być przyjaciółmi władzy, wszystkim handlują albo myślą o kieszeni - dodał.

 

- Dla nich ludzie są nieważni - podkreślił Franciszek. Jak zauważył, kiedy takich kapłanów nazywa się "hipokrytami", ci "obrażają się i mówią: ależ skąd, my przestrzegamy prawa".

 

"Łaską dla Ludu Bożego jest mieć dobrych pasterzy"


Przywołując opisane w Ewangelii czasy saduceuszy i faryzeuszy, Franciszek podkreślił, że dla złych kapłanów ważne było, "ile zebrano pieniędzy podczas ceremonii".

 

Papież wskazywał, że "dobry duszpasterz zbliża się do odrzuconych, jest zdolny wzruszyć się i nie wstydzi się dotknąć ran". - Łaską dla Ludu Bożego jest mieć dobrych pasterzy, takich jak Jezus - powiedział Franciszek.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie