"Najważniejsze, żeby do końca dobrze pracować i ładnie skończyć". Streżyńska ws. ewentualnej dymisji

Polska

- Na to (dymisję - red.) musimy być przygotowani zawsze. Mam nadzieję, że poznam też powody i przyczyny. Najważniejsze jest to, żeby do końca dobrze pracować i ładnie skończyć - powiedziała w programie "Gość Wydarzeń" Anna Streżyńska. Minister cyfryzacji odniosła się w ten sposób do doniesień medialnych, według których miałaby zostać wkrótce zdymisjonowana z funkcji szefowej resortu.

W ubiegły wtorek premier Beata Szydło zapowiedziała rekonstrukcję rządu. Zmiany mają zostać ogłoszone w najbliższych kilkunastu dniach - poinformowała wówczas. Nie podała kto ma odejść z rządu ani kim będą nowi ministrowie.

 

Według doniesień medialnych jedną z najbardziej prawdopodobnych zmian w rządzie miałaby być dymisja minister Streżyńskiej oraz likwidacja resortu cyfryzacji. Argumentem przemawiającym za odwołaniem Streżyńskiej miał być z kolei fakt, że nie wstąpiła ona do Prawa i Sprawiedliwości.

 

"Marzeniem każdego eksperta jest skończyć swoją misję"

 

Szefowa resortu cyfryzacji przekonywała w "Gościu Wydarzeń", że "nie było nigdy takiego wymagania". - Od początku miałam całkowitą samodzielność w tej sprawie i samodzielność decyzyjną, bo poszukiwano na to miejsce bezpartyjnego fachowca, który będzie potrafił zcyfryzować nasz kraj, zachęcić ludzi do nowoczesnych technologii, zrobić skokową zmianę w wykorzystaniu nowych technologii i internetu. Tego było bardzo brak i takie było zadanie - powiedziała.

 

Propozycja Kaczyńskiego

 

Streżyńska podkreśliła przy tym, że propozycję objęcia szefostwa nad resortem cyfryzacji złożył jej Jarosław Kaczyński. - Z resztą poczyniona została w obecności przyszłej pani premier, jeszcze przed powołaniem rządu - dodała.

 

Minister powiedziała, że "nie drży" o swoją posadę. - My jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że życie fachowca rzuca nas w różne miejsca - mówiła w "Gościu Wydarzeń".

 

- Oczywiście marzeniem każdego eksperta, fachowca jest skończyć swoją misję i pokazać to nad czym się przez długi czas pracowało. Informatyzacja to nie jest wypiekanie bułek w ciągu paru godzin i to nie jest bułka z masłem, to trwa - powiedziała Streżyńska.

 

Pytana o ewentualną likwidację Ministerstwa Cyfryzacji powiedziała, że "na razie to są tylko doniesienia prasowe".

 

Dowód osobisty, prawo jazdy i karta studencka w jednej aplikacji

 

Ministerstwo cyfryzacji zaprezentowało w poniedziałek oficjalnie bezpłatną aplikację mObywatel, za której pośrednictwem w przyszłości, będzie można m. in. wylegitymować się elektronicznym dowodem osobistym.

 

- Będzie mDowód, pakiet kierowcy, czyli wszystkie dokumenty związane z samochodem i kierowcą. Będzie karta emeryta i rencisty, karta miejsca, karta studencka, karta osoby niepełnosprawnej - wyliczała Streżyńska.

 

Jak dodała, cały harmonogram obejmuje 2018 rok. - Wszystkie te dokumenty powinny się tam znaleźć. Oprócz dowodu osobistego i pakietu kierowcy żaden z tych dokumentów nie wymaga zmiany prawa, więc tutaj mamy całkowitą swobodę - powiedziała.

 

Streżyńska podkreśliła także, że "bez wsparcia politycznego jest troszkę trudniej" wprowadzać zmiany,. - Są stale ustawy ważniejsze dla całego rządu - mówiła.

 

Polsat News

zdr/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze