MON nie odpowiedziało na pytania Nowoczesnej o rzekome powiązania Macierewicza z Rosją. "Pokazuje swoją arogancję"

Polska

- Mamy interpelacje, które są 50 dni przeterminowane, czyli minister Antoni Macierewicz złamał prawo w tym zakresie, bo jego obowiązkiem jako ministra jest odpowiedź na pytania parlamentarzystów - powiedział poseł Nowoczesnej Adam Szłapka, nawiązując do braku odpowiedzi od MON na zadane w lipcu pytania o rzekome powiązania szefa resortu obrony z Rosją.

W lipcu br. Nowoczesna złożyła 16 interpelacji do ministerstw, w tym 10 do szefa MON Antoniego Macierewicza, ale również do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, ministra finansów Mateusza Morawieckiego i szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z pytaniami o - jak mówił w poniedziałek poseł Adam Szłapka - "fundamentalne sprawy dotyczące bezpieczeństwa".

 

Poseł Nowoczesnej, który złożył interpelacje w imieniu klubu, pytał m.in. o powiązania szefa MON z Robertem Luśnią, b. współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa czy powiązania resortu obrony narodowej z Grupą Radius i Narodowym Centrum Studiów Strategicznych, o których napisał m.in. w książce "Macierewicz i jego tajemnice" Tomasz Piątek.


Na konferencji prasowej w Sejmie poseł Adam Szłapka oraz autor książki Tomasz Piątek przypomnieli o interpelacjach. Szłapka podkreślił, że na żadną z 16 interpelacji nie uzyskał odpowiedzi, a w jednym przypadku MON poprosił o przedłużenie terminu.

 

Macierewicz "zagraża bezpieczeństwu państwa"


Szłapka ocenił, że Antoni Macierewicz w ten sposób "pokazuje swoją arogancję".


Zdaniem Szłapki brak odpowiedzi na zadane w interpelacjach pytania pokazuje, że szef MON ma coś do ukrycia. - Antoni Macierewicz jest osobą, która w naszym przekonaniu zagraża bezpieczeństwu państwa, jest osobą niegodną do sprawowania tak wysokiej funkcji w systemie władzy - ocenił.


Tomasz Piątek podkreślił, że szef MON miał czas, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące "jego powiązań z Rosją, rosyjskimi służbami specjalnymi, rosyjską przestępczością zorganizowaną i działaczami politycznymi, którzy pracują dla Rosji".

 

"Cyniczny atak opozycji totalnej"


Wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk stwierdził, że "zarzuty wobec ministra Antoniego Macierewicza są kolejnym cynicznym atakiem opozycji totalnej, która manipulując faktami, stara się atakować ministra obrony, a w rzeczywistości działa na szkodę bezpieczeństwa państwa".

 

Pod koniec czerwca szef MON złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Piątka, autora książki "Macierewicz i jego tajemnice". Zawiadomienia dotyczy stosowania przemocy lub groźby wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych (za co grozi do 3 lata więzienia) i publicznego znieważania lub poniżania konstytucyjnego organu RP (do dwóch lat więzienia).

 

Przywołany w nim został też art. 231a Kk, w myśl którego z ochrony prawnej przewidzianej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta też funkcjonariusz publiczny w sytuacji, gdy "bezprawny zamach na jego osobę został podjęty z powodu wykonywanego przez niego zawodu lub zajmowanego stanowiska". 

 

Piątek poinformował, że prokuratura nie poinformowała go do tej pory, że toczy się w jego sprawie postępowanie i nie został dotąd wezwany na przesłuchanie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie