Krzesłem i skrzynkami rezerwują miejsca parkingowe. Za takie praktyki we Włoszech grozi do 674 euro kary

Świat
Krzesłem i skrzynkami rezerwują miejsca parkingowe. Za takie praktyki we Włoszech grozi do 674 euro kary
Pixabay/LYRL

Kara do 674 euro grozi we Włoszech temu, kto zarezerwuje sobie miejsce parkingowe na ulicy, stawiając na nim na przykład krzesło. Przypomniała o tym prasa w Rzymie, gdzie znalezienie parkingu graniczy z cudem i częstą praktyką jest takie zajmowanie miejsc.

Na wielu ulicach Wiecznego Miasta właściciele pobliskich sklepów i mieszkańcy domów w różny sposób starają się zapewnić sobie miejsce parkingowe. Najczęściej służą im do tego krzesła ogrodowe, skrzynki i inne duże przedmioty, ustawiane na ulicy tuż przy krawężniku.

 

Jest to nielegalne - zauważono ostatnio w związku z szerzeniem się tego zjawiska. Kodeks drogowy wyraźnie zabrania takiego zajmowania powierzchni ulicy. Kara za złamanie tego zakazu wynosi od 168 do 674 euro.

 

W niektórych przypadkach - ponad 1000 euro kary

 

Cytowani przez media specjaliści wyjaśniają, że zajmowanie powierzchni ulicznej może w niektórych przypadkach być karane jeszcze surowiej.

 

Kodeks karny, zauważają, przewiduje grzywnę w wysokości do 1032 euro dla tego, kto umyślnie zajmuje teren publiczny bądź prywatny, by czerpać z tego korzyści. Za taką korzyść można by uznać zaparkowanie samochodu.

 

Ten przepis jednak odnosi się do samowolnego ustawiania trwalszych blokad, np. metalowych słupków - stwierdzili eksperci.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie