"Ewentualne starania o azyl zdymisjonowanego szefa rządu Katalonii mogą narazić Belgię na poważne konsekwencje"

Świat
"Ewentualne starania o azyl zdymisjonowanego szefa rządu Katalonii mogą narazić Belgię na poważne konsekwencje"
PAP/EPA/Robin Townsend

- Ewentualne starania o azyl zdymisjonowanego szefa rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta mogą narazić Belgię na poważne konsekwencje międzynarodowe - oświadczyli przedstawiciele belgijskiej opozycji.

Zdaniem szefa ugrupowania ekologów i Zielonych (EG) Jean-Marca Nolleta, przez większą część trwania kryzysu w Katalonii belgijski rząd zajmował rozsądne stanowisko, wzywając do dialogu i pokojowego rozwiązania. Jednakże ostatnie zachowania „jednej ze składowych rządu” dyskredytują pozycję kraju.

 

"Mógłby liczyć na azyl polityczny"

 

Nollet odniósł się w ten sposób do niedzielnej wypowiedzi sekretarza stanu ds. polityki azylowej i imigracji Theo Franckena z koalicyjnej partii Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA), który zasugerował, że zdymisjonowany przywódca Katalonii Carles Puigdemont mógłby liczyć na "azyl polityczny" w Belgii.

 

Dzień po tej wypowiedzi Carles Puigdemont wraz z sześcioma członkami katalońskich władz pojawił się nagle w Brukseli, gdzie według doniesień mediów spotkał się z przedstawicielami N-VA. Wkrótce potem adwokat Paul Bekaert poinformował, że jest prawnym przedstawicielem Puigdemonta. Nie chciał jednak potwierdzić, czy jego klient będzie podejmował starania o azyl.

 

"Międzynarodowa wiarygodność Belgii"

 

W związku z zaistniałą sytuacją ugrupowanie ekologów i Zielonych wezwało przewodniczącego parlamentu Sigfrieda Bracke, by zobowiązał premiera Charlesa Michela do przedstawienia oficjalnego stanowiska rządu belgijskiego zarówno w sprawie kryzysu w Katalonii, jak i obecności zdymisjonowanych przedstawicieli jej władz w Brukseli.

 

W podobnym tonie wypowiedział się szef ugrupowania socjalistów i niedawny premier Elio Di Rupo, który podkreślił, że od wyjaśnień Charlesa Michela zależy w dużej mierze „międzynarodowa wiarygodność Belgii”.

 

Z kolei przewodnicząca ugrupowania Centrum Demokratyczno-Humanistyczne (cdH) Catherine Fonck oskarżyła Charlesa Michela o uleganie dyktatowi flamandzkich separatystów z N-VA, a szef Niezależnych Demokratów Federalistów (DeFI) Olivier Maingain zaapelował, by w próbach rozwiązania kryzysu w Katalonii rząd belgijski starał się „raczej współpracować z państwami UE, niż podminowywać pozycję kraju i samej Brukseli, ulegając presji N-VA i jej prokatalońskiemu stanowisku”.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie