Akt oskarżenia przeciwko 22 osobom ws. oszustw na blisko 5 mln zł. Usłyszeli 158 zarzutów

Polska
Akt oskarżenia przeciwko 22 osobom ws. oszustw na blisko 5 mln zł. Usłyszeli 158 zarzutów
Polsat News

Do krakowskiego sądu trafił akt oskarżenia w sprawie oszustw, wyłudzeń i prania brudnych pieniędzy, w wyniku których Skarb Państwa i inne podmioty poniosły szkodę w łącznej wysokości blisko 5 mln zł - poinformował w poniedziałek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Śledztwo dotyczyło grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami pożyczek i kredytów bankowych, sprzętu elektronicznego, telefonów komórkowych oraz zwrotem nienależnego podatku VAT i praniem pieniędzy. Prowadzili je policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

 

Zgromadzony w okresie 2 lat materiał dowodowy, liczący blisko 70 tomów akt i zawierający ponad 2 tys. dowodów rzeczowych, pozwolił prokuratorowi Prokuratury Regionalnej na przedstawienie 22 podejrzanym łącznie 158 zarzutów popełnienia oszustw gospodarczych i kredytowych oraz wyłudzenia zwrotu należności publiczno-skarbowych, a także prania pieniędzy. Wartość wyłudzonego mienia i usług wyniosła ponad 4 mln 800 tys. zł.

 

Posługiwali się fałszywymi dokumentami

 

Jak ustalono w toku śledztwa, w skład grupy wchodziły 22 osoby zamieszkałe na terenie województw małopolskiego i śląskiego. Występowały one jako przedstawiciele spółek prawa handlowego i w trakcie zawierania umów oraz składania deklaracji podatkowych posługiwały się dokumentami poświadczającymi nieprawdę.

 

Wyłudziły w ten sposób sprzęt elektroniczny, telefony komórkowe i usługi telekomunikacyjne, a także szereg kredytów i pożyczek bankowych oraz uzyskiwały nienależny zwrot podatku VAT.

 

Wśród oszukanych w ten sposób podmiotów znalazł się zarówno Skarb Państwa, jak i banki, spółki telekomunikacyjne i instytucje leasingowe.

 

Do 10 lat więzienia

 

Jak poinformował mł. insp. Sebastian Gleń, policjanci w ramach śledztwa ustalali na bieżąco składniki majątkowe podejrzanych i na ich wniosek prokurator zabezpieczył nieruchomość, pieniądze i pojazdy na kwotę blisko miliona złotych.

 

Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności i wysokie grzywny.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie