Wielkie pożary w Piemoncie. Płomienie sięgają 70 metrów

Świat
Wielkie pożary w Piemoncie. Płomienie sięgają 70 metrów
PAP/EPA/Alessandro Di Marco

Region Piemont na północy Włoch zmaga się z trwającymi od kilku dni pożarami. Pogarszają one sytuację w Turynie, gdzie notuje się kilkakrotne przekroczenie dopuszczalnych norm smogu. Mimo wysokiego poziomu zanieczyszczenia w niedzielę odbył się tam maraton.

Ogień pustoszy tereny w rejonie alpejskiej doliny Val di Susa, gdzie zbliżył się do budynków mieszkalnych. Ewakuowano tam ponad 1000 osób, m.in. w miejscowości Mompantero. W Susie konieczna była ewakuacja domu opieki dla 200 starszych osób. W niektórych miejscach płomienie sięgają 70 metrów.

 

Lokalne władze informują, że sytuacja jest bardzo poważna. Włoskie MSW do gaszenia około 20 pożarów w górach Piemontu sprowadziło dodatkowe samoloty z Chorwacji.

 

Zamknięty został odcinek autostrady prowadzącej do tunelu Frejus.

 

Rekordowy poziom smogu


Pożary pogarszają sytuację w Turynie, gdzie utrzymuje się rekordowo wysoki poziom smogu. W sobotę dopuszczalne normy tzw. pyłu zawieszonego przekroczone były 9-krotnie.

 

Mimo to w niedzielę zorganizowano tam maraton. Decyzję - jak wyjaśniły władze - podjęto po dogłębnej analizie, która wykazała, że sytuacja nie jest "szczególnie krytyczna". Uczestnikom maratonu zalecono natomiast, aby zwolnili zwyczajowe tempo biegu, pili dużo wody i zatrzymali się w razie problemów z oddychaniem.

 

Przeciwko organizacji biegu zaprotestowało lokalne stowarzyszenie ekologiczne Obywatele dla Powietrza.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie