Sondaż: proniepodległościowe partie w Katalonii tracą poparcie

Świat
Sondaż: proniepodległościowe partie w Katalonii tracą poparcie
PAP/EPA/Javier Etxezarreta

Z sondażu opinii Sigma Dos wynika, że proniepodległościowe ugrupowania mogą liczyć łącznie na 42,5 proc. poparcia, podczas gdy przeciwnicy secesji na 43,4 proc. Badanie opublikował hiszpański dziennik "El Mundo", który sprzeciwia się oderwaniu się Katalonii od Hiszpanii - zwraca uwagę agencja Reutera. Według "El Mundo", walka przed grudniowymi wyborami do katalońskiego parlamentu będzie zażarta.

Ankieta została przeprowadzona na grupie około tysiąca osób od poniedziałku do czwartku, czyli jeszcze zanim kataloński parlament przyjął w tajnym głosowaniu rezolucję w sprawie utworzenia "Republiki Katalonii jako niezależnego i suwerennego państwa". Rezolucja katalońskiego parlamentu nie określa terminu proklamowania niepodległości.

 

W następstwie tego głosowania hiszpański Senat zatwierdził artykuł 155. konstytucji, który ogranicza autonomię regionu. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy ogłosił, że ministerstwa w centralnym rządzie mają przejąć uprawnienia katalońskiej administracji, a 21 grudnia odbędą się w Katalonii wybory. Tymczasem regionalny rząd Katalonii nie uważa się za zdymisjonowany i zamierza działać nadal.

 

PAP

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie