Strzelał do dzików biegających między blokami. "Dorośli i dzieci szukali drogi ucieczki"

Polska
Strzelał do dzików biegających między blokami. "Dorośli i dzieci szukali drogi ucieczki"
Facebook/Leśny Patrol - Ludzie Przeciw Myśliwym

Niebezpieczna sytuacja miała miejsce w sobotę na osiedlu w Jaworznie (Śląskie). Jeden z mieszkańców opublikował w sieci nagranie, na którym widać, jak ktoś chodzi między blokami i strzela do biegających tam dzików. "Zdezorientowani przechodnie - i dorośli i dzieci - z przerażeniem szukali drogi ucieczki" - napisał pan Marcin. Według policji, teren został zabezpieczony i zagrożenia nie było.

- Policja około godziny 9:00 dostała zgłoszenie od mieszkanki o biegających po osiedlu dzikach, czynności zakończyły się ok. godz. 12:30. Miejsce zostało odpowiednio zabezpieczone przez pracowników firmy z Katowic (która zajęła się odstrzałem - red.), strażaków i strażników miejskich, nie doszło do żadnych incydentów - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl nadkom. Tomasz Obarski z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. 

 

Dodał, że cała procedura była uruchomiona w trybie alarmowym, a decyzja o tzw. "odstrzale redukcyjnym" była uzgodniona z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

Aktywiści: będzie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

 

Według pana Marcina, który na Facebooku opublikował nagranie z "polowania" sytuacja była bardzo niebezpieczna.

 

"Pewien pan, tfu, myśliwy spacerował sobie dzisiaj między blokami na Osiedlu Stałym jak szeryf i walił z flinty na lewo i prawo próbując trafić spłoszone (przez niego samego) i biegające wokół dziki. Za "szeryfem" podążała grupa strażaków i strażników miejskich, którzy przykrywali zwłoki podziurawionych zwierząt i wypływające z nich wnętrzności czarnymi workami. A wokół zdezorientowani przechodnie - i dorośli i dzieci - a to wracający z zakupów, a to przechadzający się z psami, a to bawiący się z rówieśnikami - z przerażeniem szukali drogi ucieczki przed nieznanym zagrożeniem" - można przeczytać na profilu mężczyzny.

 

O zdarzeniu poinformowała również grupa "Ludzie Przeciw Myśliwym".

 

 

"Myśliwi przekroczyli kolejną granicę! Urządzili sobie polowanie w samym środku osiedla". "Nasza organizacja jeszcze dzisiaj przygotuje zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i będzie wnioskowała o zatrzymanie sprawców. Myśliwi polując w ten sposób naruszyli drastycznie przepisy Ustawy o Broni i Amunicji, Ustawy o Prawie Łowieckim oraz przepisy Kodeksu Karnego" - napisali na swoim fanpage'u na Facebooku. 

 

Działania zgodne z prawem

 

W Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaworznie dowiedzieliśmy się, że decyzję o odstrzale dzików podjął prezydent miasta Jaworzna w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim i wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

 

Na odstrzał zwierząt poza obwodami łowieckimi pozwala m.in. art. 45 Prawa łowieckiego. "W przypadku szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę, starosta, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, może wydać decyzję o odłowie lub odstrzale redukcyjnym zwierzyny".

 

polsatnews.pl, Facebook, gazeta.pl

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie