Papież: obrazy zbrodni, tortur, przemocy apelują do sumienia ludzkości

Świat
Papież: obrazy zbrodni, tortur, przemocy apelują do sumienia ludzkości
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Obrazy zamordowanych, ściętych, spalonych żywcem cywilów apelują do sumienia ludzkości - powiedział papież Franciszek w sobotę w Rzymie podczas spotkania z uczestnikami konferencji na temat prawa międzynarodowego.

- Zbyt często napływają z różnych teatrów działań wojennych świadectwa okrutnych zbrodni, prawdziwej zniewagi dla osób i ich godności, popełnionych z pogardą dla elementarnego szacunku, jaki należy się ich człowieczeństwu - oświadczył Franciszek.

 

Jak dodał, "obrazy osób pozbawionych życia, okaleczonych, ściętych ciał, naszych braci i sióstr torturowanych, ukrzyżowanych, spalonych żywcem, znieważonych zwłok apelują do sumienia ludzkości".

 

"Rozpowszechnienie takich informacji może prowadzić do nasycenia, które znieczula"


Na audiencji w Watykanie dla uczestników konferencji pod hasłem "Ochrona ludności cywilnej w konfliktach - rola organizacji humanitarnych i społeczeństwa obywatelskiego” papież przypomniał, że „antyczne miasta z ich tysiącletnimi skarbami kultury zamieniono w rumowiska", a szpitale i szkoły zostały zburzone. W ten sposób całe pokolenia pozbawiono prawa do życia, zdrowia i edukacji - podkreślił.

 

- Ileż kościołów i innych miejsc kultu było celem zamierzonych ataków, niekiedy w czasie uroczystości liturgicznych, z licznymi ofiarami wśród wiernych i kapłanów zgromadzonych na modlitwie - powiedział Franciszek.

 

Zauważył, że "czasem również rozpowszechnienie takich informacji może prowadzić do swoistego nasycenia, które znieczula i w pewnym stopniu relatywizuje powagę problemów". - A wtedy  trudniej zdobyć się na współczucie i otworzyć własne sumienie w duchu solidarności – ostrzegł.

 

Papież apelował o solidarność jako "cnotę moralną i postawę społeczną, z której może zrodzić się zaangażowanie na rzecz cierpiącej ludzkości".

 

Wyraził pragnienie, by organizacje humanitarne zawsze działały zgodnie z "fundamentalnymi zasadami humanizmu, bezstronności, neutralności i niezależności".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie