Morawiecki zaapelował do "Solidarności" o wsparcie w otwieraniu polskiej gospodarki na pracowników ze Wschodu

Biznes
Morawiecki zaapelował do "Solidarności" o wsparcie w otwieraniu polskiej gospodarki na pracowników ze Wschodu
PAP/Jacek Bednarczyk

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zaapelował w sobotę do "Solidarności" o to, żeby "wspierała ministerstwo gospodarki, ministerstwo rodziny w tym, żeby otworzyć się bardziej na pracowników ze Wschodu, na imigrację zawodową”.

- Jestem w dialogu z przewodniczącym Piotrem Dudą i Solidarnością, i bardzo gorąco chciałbym zachęcić, aby patrzeć na gospodarkę w całości. Ja byłbym gotów zgodzić się, choć to nie jest moja główna i wyłączna kompetencja, żeby niedziele były wolne, ale bardzo bym prosił o to, żeby Solidarność wspierała ministerstwo gospodarki, ministerstwo rodziny w tym, żeby otworzyć się bardziej na pracowników ze Wschodu, na imigrację zawodową - powiedział Morawiecki dziennikarzom w Krakowie.

 

Wicepremier dowodził, że brak wykwalifikowanych pracowników jest obecnie jedną z "pięt achillesowych" polskiej gospodarki. - Mamy już bezrobocie jedno z najniższych w Europie (..). Ukraina, Białoruś - to są bardzo pokrewne nam narody i widzę w tym ogromną szansę - mówił.

Morawiecki pytany przez dziennikarzy o zakaz handlu w cztery niedziele w miesiącu powiedział: "Nie widzę nic bardzo zdrożnego w tym, żeby Polska miała wolne niedziele od wielkiego handlu podobnie, jak jest we Francji czy Niemczech".

 

"Ludzie będą spędzali czas inaczej"


- Nie widzę tu żadnej tragedii w PKB, jak niektórzy straszą, sądzę, że nie będzie tak zauważalnych ubytków. Po prostu ludzie będą spędzali czas inaczej - wiele dojrzałych krajów Zachodniej Europy i ich obywatele potwierdziliby to, że w taki sposób tam jest urządzone życie gospodarcze i życie handlowe w niedzielę - wskazał.

 

Szef resortów rozwoju i finansów pytany o strefę euro i ewentualną decyzję o przystąpieniu do niej Polski, odparł, że jest to pytanie na przyszłość.


- Na razie trzymamy mocno kciuki za to, żeby strefa euro przetrwała i pozbyła się swoich immanentnych problemów, które wiążą się z tym, że sama nie jest optymalnym obszarem walutowym - mówił. - Tutaj ta konwergencja nie zachodzi, tak jakby sobie twórcy strefy życzyli. Chcielibyśmy, żeby strefa euro była silna i zobaczymy za kilka lat, jak ona będzie sobie radziła ze swoimi problemami - dodał Morawiecki.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie