Miecznik na plaży w Jantarze. Miał prawie trzy metry długości

Polska
Miecznik na plaży w Jantarze. Miał prawie trzy metry długości
Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

Nietypowego odkrycia dokonali rybacy na plaży w Jantarze (woj. pomorskie). Morze wyrzuciło na brzeg miecznika (Xiphias gladius), który miał 270 cm długości całkowitej, w tym miecz o długości 90 cm. Ryba ta najczęściej występuje w wodach tropikalnych oraz strefie umiarkowanej.

Znaleziony 17 października osobnik jest dłuższy od miecznika znalezionego w ubiegłym roku w Dźwirzynie, który to mierzył 250 cm. "Tym samym jest to również trzeci co do długości okaz tego gatunku odnotowany u naszych brzegów" - czytamy na stronie Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.  

 

Ciało miecznika jest w dobrym stanie. Ryba miała jedynie uszkodzone lewe oko oraz nieliczne otarcia.

 

PAP/Stacja Morska IO UG

 

Miecznik został przewieziony do chłodni w Stacji Morskiej w Helu. Planowane jest przeprowadzenie szczegółowych pomiarów ryby i jej sekcja. Fragmenty ciała miecznika zostaną wykorzystane do celów dydaktyczno - ekspozycyjnych.

 

Jest to czwarty okaz, który trafił do Stacji Morskiej w Helu. Obecność tego gatunku w obrębie Polskich Obszarów Morskich odnotowywano już wielokrotnie. Istnieje około 20 doniesień na temat jego obserwacji, z czego dwa z nich dotyczą bezpośrednich okolic Jantaru.

 

hel.ug.edu.pl

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie