"Rz": liczniejsza Straż Marszałkowska, szable dla oddziału reprezentacyjnego

Polska
"Rz": liczniejsza Straż Marszałkowska, szable dla oddziału reprezentacyjnego
Polsat News

Posłowie PiS przygotowali projekt ustawy dotyczący Straży Marszałkowskiej - informuje "Rzeczpospolita". Formacja od nowego roku miałaby się znacznie powiększyć - dziś bezpieczeństwa posłów i senatorów pilnuje 160 strażników, PiS chce, by dołączyło do nich 120 nowych osób. Strażnicy mają też nosić stroje nawiązujące do okresu międzywojennego; w ich skład wchodziłyby wysokie buty i szable.

"Rz" napisała, że strażnicy mają też nabyć wcześniejsze uprawnienia emerytalne. Proponowane zmiany miałyby kosztować - zgodnie z doniesieniami gazety - ok. 17 mln zł.

 

Centrum Informacyjne Sejmu, odnosząc się do tych doniesień, podkreśliło, że część z nich jest "nieprecyzyjna i niekompletna".

 

- Jednym z kluczowych elementów działań Kancelarii Sejmu jest zapewnienie bezpieczeństwa terenu kompleksu sejmowego i dobrej organizacji prac Izby. I właśnie przede wszystkim temu będą służyły proponowane zmiany - zaznaczyło Centrum Informacji Sejmu.

 

CIS wyjaśniło też, że szable miałyby być dostępne, ale wyłącznie dla oddziału reprezentacyjnego, wykorzystywanego w czasie najważniejszych wydarzeń w Parlamencie.

 

Służba mundurowa

 

Jak podkreślono, zgodnie z proponowanymi przepisami Straż Marszałkowska stałaby się służbą mundurową, co umożliwiłoby m.in. "lepszą organizację dostępu na teren Sejmu, poprzez zwiększone możliwości weryfikacji i informacji".

 

Strażnicy przejęliby też zadania służby pirotechnicznej, aktualnie realizowane przez funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu - zaznaczono. Według Centrum Informacyjnego Sejmu to również miałoby wpływ na poprawę zarządzania i organizacji wstępu na teren kompleksu sejmowego.

 

- Zmiany dotyczące Straży Marszałkowskiej są inwestycją w bezpieczeństwo Sejmu; wpłyną one na poprawę zarządzania i organizacji wstępu na teren kompleksu sejmowego - wyjaśnia Centrum Informacyjne Sejmu.

 

PAP

mta/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie