Parlament Katalonii zagłosował za niepodległością regionu. Madryt nie zamierza dopuścić do secesji

Świat

W tajnym głosowaniu deputowani opowiedzieli się za ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Ugrupowania opozycyjne - socjaliści, centroprawicowa Partia Ludowa i liberałowie z Ciudadanos - zbojkotowały głosowanie i opuściły salę obrad. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zaapelował o spokój i zapowiedział, że w Katalonii "przywrócone zostaną rządy prawa".

W 135-miejscowym parlamencie za ogłoszeniem niepodległości głosowało 70 deputowanych, 10 było przeciw, a dwa głosy oddano puste. Gdy ogłoszono wynik głosowania, tysiące ludzi zebranych przed gmachem parlamentu zaczęły wiwatować i tańczyć.

 

Agencja dpa zwraca uwagę, że rezolucję w sprawie utworzenia "Republiki Katalonii jako niezależnego i suwerennego państwa" przyjęto bez określenia terminu proklamowania niepodległości.

 

Senat za przejęciem przez Madryt władzy w Katalonii

 

Hiszpański Senat zaaprobował w piątek przejęcie przez rząd Hiszpanii władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

 

Centroprawicowy rząd Rajoya zaproponował w ubiegłą sobotę, by - korzystając z art. 155 hiszpańskiej konstytucji - usunąć z urzędu szefa katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta i rozwiązać jego gabinet. Władze w Madrycie chcą też ograniczenia funkcji katalońskiego parlamentu i ogłoszenia w ciągu sześciu miesięcy przedterminowych wyborów w Katalonii, by przywrócić porządek konstytucyjny w tym autonomicznym regionie i zapobiec secesji.

 

Zgoda bezwzględnej liczby członków Senatu jest niezbędna do przejęcia przez Madryt bezpośredniej władzy nad Katalonią na podstawie art. 155 konstytucji. Zdaniem obserwatorów Senat najprawdopodobniej zaaprobuje wniosek rządu Rajoya.

 

USA popierają rząd Hiszpanii 

 

Waszyngton zadeklarował w piątek poparcie dla wysiłków Madrytu, mających na celu niedopuszczenie do secesji Katalonii. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert podkreśliła, że Stany Zjednoczone uważają Katalonię za część Hiszpanii.

 

- Katalonia jest integralną częścią Hiszpanii i Stany Zjednoczone popierają konstytucyjne środki podejmowane przez hiszpański rząd, by zachować Hiszpanię silną i zjednoczoną - napisała Nauert w krótkim oświadczeniu.

 

W katalońskiej Wikipedii zapisano niepodległość

 

Gdy tylko kataloński parlament zainicjował proces oddzielenia się Katalonii od Hiszpanii i utworzenia Republiki Katalonii, nie określając zresztą ram czasowych, w katalońskiej wersji Wikipedii pojawił się wpis: "Katalonia jest krajem europejskim położonym na zachodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego".

 

Katalońska Wikipedia odnotowuje zarazem, że "konstytucyjny status" Katalonii jest przedmiotem sporu między katalońskim parlamentem a Królestwem Hiszpanii.

 

W hiszpańskiej wersji Wikipedii Katalonia pozostaje hiszpańskim regionem autonomicznym.

  

Opowiedzieli się za niepodległością w referendum

 

Konflikt Barcelony z Madrytem jest rezultatem referendum w Katalonii z 1 października, w którym 90,18 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu; w plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

 

Komisja Europejska odmówiła skomentowania piątkowych wydarzeń w Barcelonie. Rzeczniczka KE Mina Andreewa odesłała do wcześniejszych oświadczeń Komisji. Wcześniej w piątek na briefingu dla prasy przypomniała, że szef KE Jean-Claude Juncker wielokrotnie mówił, iż kwestia niepodległości Katalonii jest sprawą wewnętrzną Hiszpanii.

 

PAP, fot. PAP/EPA/Marta Perez

mta/paw/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie