"Nie oddamy tak łatwo placu Piłsudskiego - placu symbolu"

Polska

- Grób Nieznanego Żołnierza jest własnością miasta - miasta stołecznego, miasta niepokonanego; nie oddamy tak łatwo placu Piłsudskiego - oświadczyła w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Decyzją ministra infrastruktury i budownictwa Plac został przekazany do dyspozycji wojewody mazowieckiego. Resort wyjaśnia, że właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa.

Zdaniem prezydent Warszawy, decyzja ta świadczy o tym, że "władza centralna, metodą faktów dokonanych, niemalże zza węgła, zagarnia" Plac Piłsudskiego.

 

- Już zagarnęła praktycznie Krakowskie Przedmieście - tam praktycznie co miesiąc są barierki, nie mogą przejść mieszkańcy, nie mogą przejść turyści. Za chwilę to (plac Piłsudskiego) też będzie ogrodzone. A dlaczego nie? Będzie ogrodzone, dlaczego nie? Nie będzie dostępu lub tylko wtedy, kiedy władza centralna sobie zażyczy i pozwoli, wtedy, kiedy będzie miała uroczystości - ironizowała Gronkiewicz-Waltz.

 

Uroczystości uzgadniane z ratuszem

 

Podkreśliła jednak, że władza centralna, tak jak do tej pory, będzie - zgodnie z prawem - musiała uzgadniać z miastem uroczystości państwowe. - Grób Nieznanego Żołnierza jest własnością miasta, miasta stołecznego, miasta stolicy, miasta niepokonanego - oświadczyła prezydent Warszawy. - Nie oddamy tak łatwo tego placu - placu symbolu, placu warszawiaków, placu niezłomnej stolicy - zapowiedziała.

 

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, zapytany o deklaracje Gronkiewicz-Waltz, ocenił, że "świadczą o tym, że pani prezydent chce łamać ustawę".

 

- Łamie prawo i przywłaszcza sobie mienie Skarbu Państwa. Miasto przywłaszcza mienie Skarbu Państwa. Pani prezydent łamie ustawę, trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić - powiedział szef resortu.

 

"Deklaracje władz miasta stołecznego Warszawy postrzegamy jako pretekst, aby utrudnić przejęcie terenu należącego do Skarbu Państwa. Należy też zaznaczyć, że władze miasta mogły dokonać podziału działki wcześniej, jeśli uważały, że jest to niezbędne. Najistotniejszy jest fakt, że zmiana zarządu nie przynosi żadnych zmian dla mieszkańców stolicy" - poinformowała rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.

 

 

PAP, fot. PAP/Jacek Turczyk

mta/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie