Nadchodzi kosmiczna kraksa. Chińska stacja kosmiczna spada na ziemię

Technologie
Nadchodzi kosmiczna kraksa. Chińska stacja kosmiczna spada na ziemię
Polsat News

Chińskie orbitalne laboratorium Tiangong (Niebiański pałac) 1 w niekontrolowany sposób spada na Ziemię. Chińska agencja kosmiczna straciła kontakt z ważącym 8 i pół tony pojazdem kilka miesięcy temu.

Dane z naziemnych obserwatoriów pokazują, że 10-metrowej długości cylindryczna stacja kosmiczna od początku roku zbliżyła się do powierzchni Ziemi o 50 kilometrów. Obecnie znajduje się 310 kilometrów nad powierzchnią. Najprawdopodobniej wejdzie w atmosferę naszej planety na przełomie 2017 i 2018 roku, choć według niektórych obliczeń do zniszczenia pojazdu może dojść jeszcze w listopadzie tego roku.

 

Nie wiadomo, gdzie spadną szczątki pojazdu. Dziś wiemy jedynie, że stanie się to gdzieś między 43 równoleżnikiem północnym a 43 równoleżnikiem południowym. Ten obszar obejmuje większość zamieszkanych mas lądowych na Ziemi. Precyzyjniejsze określenie miejsca uderzenia będzie możliwe dopiero na kilkadziesiąt godzin przed upadkiem stacji.

 

Substancje potencjalnie niebezpieczne dla ludzi

 

Spore fragmenty stacji niemal na pewno przetrwają wysokie temperatury towarzyszące jej wchodzeniu w atmosferę. Eksperci uspokajają, że prawdopodobieństwo, że wyrządzą na Ziemi jakiekolwiek zniszczenia jest niezwykle niskie, bo zdecydowania większość powierzchni planety jest niezamieszkana. Wiadomo jednak, że Tiangong ma na pokładzie substancje potencjalnie niebezpieczne dla ludzi.

 

Zdarzało się już, że kosmiczne odpadki spadały na powierzchnię Ziemi i powodowały straty: w 1979 roku szczątki spadającej amerykańskiej stacji kosmicznej Skylab spadły na zachodnią Australię, zabijając krowę.

 

Będzie ją doskonale widać nawet przez półtorej minuty

 

Wchodząca w atmosferę stacja będzie doskonale widoczna na dużym obszarze jako bardzo duży, bardzo jasny i bardzo długotrwały meteor. W przeciwieństwie do naturalnych meteorów, które wypalają się po kilku sekundach, spalającą się stację kosmiczną będzie doskonale widać nawet przez półtorej minuty.

 

Tiangong-1 był największym dotąd osiągnięciem chińskiego programu kosmicznego. Niewielkie, orbitalne laboratorium trafiło na orbitę w 2011 roku. Odwiedziły je trzy załogi astronautów. Chiny zostały w ten sposób trzecim, po Rosji/ZSRR i USA państwem, które samodzielnie stworzyło stację orbitalną. Następna, bardziej złożona chińska stacja kosmiczna Tianhe ma trafić na orbitę w 2019 roku.

 

Więcej w Horyzoncie Zdarzeń: soboty o 12:30 w Polsat News.

 

Polsat News

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie