Parlament Europejski: 15 listopada debata o praworządności w Polsce, następnego dnia - rezolucja

Świat
Parlament Europejski: 15 listopada debata o praworządności w Polsce, następnego dnia - rezolucja
PAP/EPA/PATRICK SEEGER

- 15 listopada na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbędzie się debata na temat praworządności i demokracji w Polsce - zdecydowało prezydium parlamentu. Następnego dnia, 16 listopada, europarlament ma głosować rezolucję w tej sprawie - informuje korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

Wcześniej - 6 listopada - z europosłami komisji praw obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych również o sytuacji w Polsce będzie rozmawiał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Ostatnim razem taka dyskusja w PE była prowadzona 31 sierpnia. 25 września na temat dialogu KE z Polską w kontekście praworządności debatowali unijni ministrowie ds. europejskich.

 

Komisja Europejska prowadzi procedurę ochrony praworządności wobec Polski od początku 2016 r. Dla Brukseli czerwoną linią jest odwołanie sędziów Sądu Najwyższego. Jeśli polskie władze zdecydowałyby się na taki krok, wówczas KE ma uruchomić art 7.1 unijnego traktatu. Na końcu tej procedury są sankcje, ale do tego trzeba jednomyślności, której w tej sprawie w UE nie ma.

 

Drugi temat: Malta po zabójstwie dziennikarki 

 

Poza Polską na sesji między 13 a 16 listopada Parlament Europejski ma też debatować o Malcie. W kontekście tego kraju padają pytania o praworządność, po tym, jak zamordowano tam dziennikarkę Daphne Caruanę Galizię, która publikowała m.in. materiały niewygodne dla premiera Malty. Caruana Galizia zginęła 16 października w zamachu bombowym.

 

Oskarżenia wysuwane przez Caruanę Galizię pod adresem najwyższych urzędników na Malcie dotyczyły m.in. żony premiera, która miała przyjąć 1 mln dol. od córki prezydenta Azerbejdżanu za pośrednictwem firmy założonej przez kancelarię prawniczą Mossack Fonseca, znaną ze skandalu Panama Papers.

 

PAP

Dorota Bawołek/mr/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze