Uczelnia wrzuciła doktorat Hawkinga o czarnych dziurach do sieci. Ludzie zablokowali serwery

Technologie
Uczelnia wrzuciła doktorat Hawkinga o czarnych dziurach do sieci. Ludzie zablokowali serwery
commons.wikimedia.org/Jim Campbell/Aero-News Network

Uniwersytet Cambridge udostępnił w sieci pracę doktorską Stephena Hawkinga “Właściwości rozszerzających się wszechświatów" ukończoną w 1965 roku. Od poniedziałku przeczytały ją już dziesiątki tysięcy osób. Tak duże zainteresowanie internautów tekstem "gwiazdora" astrofizyki spowodowało trudności ze stroną internetową.

Pracę "Properties of expanding universe", czyli "Właściwości rozszerzających się wszechświatów”, Hawking ukończył w październiku 1965 roku. Najbardziej interesującą częścią pracy jest ta mówiąca o możliwości istnienia czarnych dziur.

 

65 funtów za kopię pracy Hawkinga

 

Praca doktorska Hawkinga była budzącym największe zainteresowanie dokumentem w zbiorach Cambridge. Zainteresowani zapytali o nią od 2016 roku 199 razy, gdy o drugi pod względem popularności dokument czytelnicy zapytali zaledwie 13 razy.

 

Dotychczas za skopiowanie pracy Hawkinga chętni musieli płacić bibliotece uniwersyteckiej 65 funtów (mogli też przyjechać i przeczytać na miejscu). Od poniedziałku sieciową wersję (https://doi.org/10.17863/CAM.11283) przeczytały już dziesiątki tysięcy osób.

 

"Wspaniale jest usłyszeć, jak wiele osób jest zainteresowanych ściągnięciem mojej pracy - mam nadzieję, że się nie rozczarują teraz, kiedy w końcu uzyskali do niej dostęp” - zadeklarował Stephen Hawking.

 

Wyraził przy tym nadzieję, że otwierając dostęp do swojego doktoratu, zainspiruje ludzi na całym świecie do tego, aby "patrzyli w gwiazdy, a nie pod nogi, zastanowili się nad naszym miejscem we Wszechświecie i próbowali zrozumieć kosmos".

 

- Każdy na świecie powinien mieć wolny, nieskrępowany dostęp nie tylko do moich badań, ale także do badań każdego wielkiego i dociekliwego umysłu w całym zakresie ludzkiego zrozumienia - powiedział naukowiec.

 

Przypomniał także, że każde pokolenie czerpie z dorobku tych, którzy żyli wcześniej. "Tak samo ja, jako młody doktorant w Cambridge, inspirowałem się pracami Isaaca Newtona, Jamesa Clerka Maxwella i Alberta Einsteina" - dodał.

 

Gwiazdor astrofizyki bohaterem popkultury

 

Stephen Hawking - astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyk - urodził się 8 stycznia 1942 w Oksfordzie. Studiował nauki przyrodnicze na Oksfordzie, jednak doktorat zrobił w Cambridge. W roku 1963 rozpoznano u niego powodującą postępujący paraliż chorobę – stwardnienie zanikowe boczne. Lekarze twierdzili, że ma przed sobą tylko dwa lata życia. 54 lata później wciąż żyje - nikt dotąd nie żył tak długo ze stwardnieniem zanikowym bocznym. To dzięki pracy naukowej i Jane Wilde, jego przyszłej żonie, nie uległ alkoholizmowi i depresji, grożącym mu po rozpoznaniu śmiertelnej choroby.

 

W 1974 roku opublikował teorię czarnych dziur, zajmował się także zagadnieniem grawitacji kwantowej.

 

Jest autorem książek popularnonaukowych - najbardziej znana to "Krótka historia czasu" opublikowana w 1988 (sprzedało się ponad 10 milionów egzemplarzy, na liście bestsellerów utrzymała się przez 237 tygodni).

 

Poruszający się na wózku i mówiący dzięki syntezatorowi mowy Hawking stał się wręcz archetypem naukowca - pojawiał się w książkach, komiksach, grach komputerowych piosenkach raperów, a nawet reklamach telewizyjnych i serialu animowanym "Simpsonowie".

 

Jest też bohaterem niezliczonych memów. Zespół Pink Floyd użył próbek jego syntetycznego "głosu" na płycie "Division Bell". W roku 2014 powstał też poświęcony mu film fabularny "Teoria wszystkiego", w którym w roli Hawkinga wystąpił Eddie Redmayne.

 

Władze Uniwersytetu Camridge zamierzają nakłonić także innych byłych akademików do udostępnienia swoich prac w internecie.

 

PAP - Nauka w Polsce

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie