Terlecki, Mazurek i Jarubas wśród odznaczonych przez prezydenta Węgier. Za wzmacnianie relacji między krajami

Świat
Terlecki, Mazurek i Jarubas wśród odznaczonych przez prezydenta Węgier. Za wzmacnianie relacji między krajami
PAP/Leszek Szymański

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas (PSL), senator Andrzej Misiołek (PO) znaleźli się wśród odznaczonych przez prezydenta Węgier Janosa Adera Krzyżem Kawalerskim Orderu Węgierskiego.

Ordery zostały wręczone w czwartek przez ambasador Węgier w Warszawie Orsolye Zsuzsanne Kovacs. Wśród odznaczonych są też prezes stowarzyszenia Liberatis ze Skierniewic Marian Grochowski oraz były dyrektor biura podróży BTH Terminus w Łodzi Gyorgy Kerenyi.

 

Orsolya Zsuzsanna Kovacs powołując się na słowa Teofila Łapińskiego podkreśliła że przyjaźń polsko węgierska da się opisać dwoma słowami: "miłość i interes". - Miłość, bo nie jesteśmy w stanie do końca wytłumaczyć, dlaczego mamy tę wzajemną sympatię, a interes, bo kiedy patrzymy na wspólną historię to wiemy, że mamy i mieliśmy wspólne interesy i w przyszłości wspólne interesy powinniśmy realizować - stwierdziła Kovacs.

 

- Osoby dzisiaj odznaczone wzmocniły obie nogi tych relacji - z jednej strony bezinteresownie budowali relacje pomiędzy naszymi krajami, ale z drugiej strony rozpoznały, że to jest wspólny interes naszych narodów, żebyśmy często mówili o wspólnych wyzwaniach - dodała ambasador Węgier.

 

W uroczystości wzięli udział także szef klubu parlamentarnego Fidesz w węgierskim parlamencie Gergely Gulyas oraz ministrowie rządu Beaty Szydło, w tym minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, szef polsko-węgierskiej grupy parlamentarnej Piotr Naimski, wiceszef MON Michał Dworczyk oraz parlamentarzyści PiS.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie