Komisja zdrowia przeciw poprawce do ustawy o Podstawowej Opiece Zdrowotnej

Polska
Komisja zdrowia przeciw poprawce do ustawy o Podstawowej Opiece Zdrowotnej
Polsat News

Sejmowa komisja zdrowia negatywnie zaopiniowała zgłoszoną przez PO poprawkę do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, która miała umożliwić internistom podejmowanie pracy w POZ także po 2024 r. Ministerstwo zapewniało, że po tym terminie interniści nadal będą mogli prowadzić swoich pacjentów.

W czwartek komisja zdrowia negatywnie zaopiniowała zgłoszony podczas drugiego czytania wniosek PO o odrzucenie projektu w całości. Posłowie nie poparli także poprawki, która miała umożliwić internistom pracę w POZ także po 2024 r. Uwagi do tej poprawki zgłaszało biuro legislacyjne.

 

Zgodnie z projektem docelowo lekarzem POZ będzie specjalista medycyny rodzinnej (lub lekarz w trakcie specjalizacji) oraz specjalista II stopnia medycyny ogólnej. W POZ będą także mogli pracować pediatrzy. Ze względu na niedobór lekarzy medycyny rodzinnej, zaproponowano, by w POZ mogli pracować także lekarze ze specjalizacją I stopnia medycyny ogólnej lub chorób wewnętrznych, którzy rozpoczęli udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu POZ przed końcem 2024 r.

 

Kwestia pracy w POZ dla internistów po 2024 r.

 

Posłanka PO Lidia Gądek przekonywała, że umożliwienie internistom pracy w POZ po 2024 r. "zabezpieczy funkcjonowanie POZ z doświadczonymi, dobrze przygotowanymi kadrami medycznymi".

 

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych Jacek Imiela zwracał uwagę, że obecnie w POZ pracuje więcej internistów niż lekarzy rodzinnych. - Jeżeli od 2025 r. nie będziemy mogli jako interniści być przyjmowani do pracy w POZ, może dojść do dramatu. (...) To jest sprawa dotycząca perspektyw i losów chorych, którzy są leczeni ambulatoryjnie - powiedział.

 

Wiceminister zdrowia Marcin Czech odpowiadał, że od 2025 r. lekarze interniści będą mogli kontynuować pracę w POZ. - Po grudniu roku 2024 interniści będą mogli nadal prowadzić swoich pacjentów, nie będą za to tworzyć list tych pacjentów do swoich praktyk - powiedział. Zwrócił też uwagę, że wśród młodych lekarzy wzrasta zainteresowanie specjalizacją z medycyny rodzinnej.

 

Reasumpcja głosowania

 

Za poprawką PO głosowało 11 posłów, 15 było przeciwnych. Po tym głosowaniu jeden z posłów zgłosił, że posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz "głosowała za pana Skuteckiego (Pawła Skuteckiego, posła Kukiz'15 - red.), którego nie ma przy stanowisku". Posłanka Hrynkiewicz poprosiła o reasumpcję głosowania. - Pana Skuteckiego nie było, nie był obecny, ja głosowałam i źle włożyłam do czytnika. Ale głosowałam swoją kartą - wyjaśniała.

 

Przewodniczący Arłukowicz zarządził reasumpcję głosowania i zapowiedział, że sprawdzi, czyja karta została użyta podczas głosowania. Wiceprzewodnicząca komisji Joanna Kopcińska (PiS) powiedziała, że doszło do pomyłki podczas głosowania i poprosiła, by posłowie wyjmowali karty z czytników, jeśli opuszczają salę.

 

Podczas ponownego głosowania poprawkę poparło 12 posłów, 15 było przeciw.

 

Nowy model organizacji opieki zdrowotnej

 

Zgodnie z ustawą o postępowaniu terapeutycznym pacjenta będzie decydował lekarz podstawowej opieki zdrowotnej - to on, jak wskazuje resort zdrowia, będzie przewodnikiem pacjenta w systemie opieki zdrowotnej. Z tego też powodu lekarz POZ ma współpracować z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. podczas jego pobytu w szpitalu.

 

POZ będzie finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Podstawą finansowania POZ będzie stawka kapitacyjna. Obok niej mają pojawić się: budżet powierzony (środki przeznaczone na zapewnienie opieki koordynowanej), opłata zadaniowa (dodatkowe środki przeznaczone na zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej) oraz dodatek motywacyjny za wynik leczenia i jakości opieki.

 

Wprowadzenie nowego modelu organizacyjnego POZ będzie poprzedzone pilotażem, który będzie realizowany do 31 grudnia 2019 r. Po jego zakończeniu warunki realizacji opieki koordynowanej (m.in. szczegółowe mechanizmy jej finansowania) zostaną uregulowane w aktach wykonawczych oraz zarządzeniach prezesa NFZ. Do momentu wejścia w życie nowych rozwiązań POZ będzie finansowana na dotychczasowych zasadach (stawka kapitacyjna).

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie