Igrzyska olimpijskie pod specjalnym nadzorem. Brytyjczycy opracowali plan ewakuacji

Świat
Igrzyska olimpijskie pod specjalnym nadzorem. Brytyjczycy opracowali plan ewakuacji
pixabay.com/michaelwedermann

Brytyjski Komitet Olimpijski (BOA) przygotował plan ewakuacyjny dla sportowców reprezentujących Królestwo na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu w lutym przyszłego roku. To zabezpieczenie na wypadek zaostrzenia sytuacji politycznej na Półwyspie Koreańskim.

Korea Płd. zmaga się z tym od 60 lat. Napięcie raz rośnie, raz spada, ale teraz jest wysokie. Opracowujemy plany awaryjne, w tym ewakuację, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie sądzę, żeby tak było, ale zdrowie i bezpieczeństwo naszej delegacji jest naszym celem nadrzędnym - zapewnił szef BOA Bill Sweeney.

 

Napięcie polityczne między Koreą Południową i Północną wzrosło, od kiedy ta druga rozbudowała program nuklearny i dokonała szeregu testów broni. W tę sprawę włączyły się także Stany Zjednoczone, a prezydent Donald Trump i lider Korei Płn. Kim Dzong Un grozili sobie nawzajem.

 

Sweeney dodał, że miał "więcej nieprzespanych nocy" przed ubiegłorocznymi letnimi igrzyskami w Rio de Janeiro.

 

"Tam zagrożenie było bardziej +personalne+ i nieprzewidywalne. Staraliśmy się ochronić delegację przed rozbojami i przemocą, ale takie działania są trudne do zorganizowania. Korea Płd. jest bezpiecznym krajem, być może jednym z najbezpieczniejszych na świecie" - ocenił działacz.

 

Igrzyska olimpijskie odbędą się w dniach 9-25 lutego.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie