Prof. Zybertowicz: mówienie o rekonstrukcji rządu to forma walki informacyjnej z rządem

Polska
Prof. Zybertowicz: mówienie o rekonstrukcji rządu to forma walki informacyjnej z rządem
Polsat News

Można, mówiąc złośliwie i półserio, potraktować "mantrowanie" o rekonstrukcji rządu przez ostatnie dwa lata jako formę walki informacyjnej z rządem - powiedział w środę socjolog, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.

We wtorek premier Beata Szydło zapowiedziała rekonstrukcję rządu; zmiany mają zostać ogłoszone w przeciągu kilkunastu dni.

 

Zybertowicz pytany w Radiowej Jedynce po co "dobrej zmianie" rekonstrukcja rządu skoro osiąga dobre wyniki powiedział, że z punktu widzenia części opinii publicznej i dziennikarzy to co się dzieje w rządzie to "czarna skrzynka".

 

Jak zauważył, o rekonstrukcji mówiono już wiele razy. - Zaklinano się, że z najlepszych źródeł, najlepsze informacje, który to minister poleci itd. Można by - mówiąc trochę złośliwie i półserio - potraktować to "mantrowanie" o rekonstrukcji przez ostatnie dwa lata jako formę walki informacyjnej z rządem - podkreślił Zybertowicz.

 

"Trudniej jest rządzić i przeprowadzać reformy"

 

W jego ocenie ministrom trudniej jest rządzić i przeprowadzać reformy "jeśli w kółko są informacje, że on za chwilę poleci". - Więc nie może ulegać wątpliwości, że część konkretnych pogłosek o tym, że pewni konkretni ministrowie odchodzą, ma źródło w interesach grup, które zostały odsunięte od wpływów, zarówno w obrębie resortów, jak i w wyniku takiej polityki urealniającej działania - mówił doradca prezydenta.

 

Zybertowicz przypomniał tegoroczne wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Przysusze. Według niego Kaczyński zrobił tam "taki przegląd wyzwań, które stoją przed państwem". - I widać było, że właśnie niedostatecznie sprawna koordynacja między niektórymi resortami jest czymś co spowalnia reformy - podkreślił.

 

Dopytywany, czy w takim razie nie powinno się zmienić premiera, a nie poszczególnych ministrów ocenił, że premier Beacie Szydło nie tylko udało się zachować wysokie notowania, ale też ostatnie jej oceny są najwyższe od początku tej kadencji. - To znaczy, że na poziomie komunikowania ze społeczeństwem sensowności tempa reform tutaj jakiś sukces ta ekipa kierowana przez panią premier odniosła - zaznaczył Zybertowicz.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie