Kurdowie proponują kompromis w konflikcie z Bagdadem

Świat
Kurdowie proponują kompromis w konflikcie z Bagdadem
PAP/EPA/GAILAN HAJI

Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) zaoferował "zamrożenie" wyników referendum niepodległościowego, by doprowadzić do zakończenia konfliktu z Bagdadem. KRG zapowiedział także natychmiastowe wstrzymanie ognia i zakończenie wszystkich operacji wojskowych.

W opublikowanym w nocy z wtorku na środę oświadczeniu KRG wezwał do "otwarcia dialogu między Irbilem a Bagdadem w oparciu o konstytucję Iraku".

 

"Kurdyjski rząd chce zapobiec dalszym walkom i rozlewowi krwi" - głosi oświadczenie KRG.

 

Wcześniej we wtorek parlament irackiego Kurdystanu przegłosował przełożenie o osiem miesięcy zaplanowanych początkowo na 1 listopada regionalnych wyborów parlamentarnych oraz prezydenckich.

 

Konflikt między Bagdadem a Irbilem nasilił się po referendum z 25 września w Regionie Kurdystanu i na obszarach spornych. Większość uczestników referendum opowiedziała się za niepodległością Kurdystanu.

 

Starcia między siłami kurdyjskimi a armią iracką wybuchły na początku ubiegłego tygodnia. Następnie siły irackie, w tym szyickie milicje znane jako Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMF), zajęły Kirkuk oraz inne tzw. terytoria sporne, czyli tereny niebędące częścią Regionu Kurdystanu, a zajęte przez Peszmergę po czerwcu 2014 r. i w dużej mierze zamieszkane przez ludność kurdyjską.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie