"Dyskusja koncentrowała się na prawie o prokuraturze". Bodnar po spotkaniu z Komisją Wenecką

Polska

- Rozmawialiśmy na temat skargi nadzwyczajnej, która znalazła się w projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja Wenecka powiedziała, że oni nie będą się tym zajmowali ponieważ przyjedzie kolejna delegacja w listopadzie, która zajmie się reformami dot. sądownictwa - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który w środę rozmawiał z przedstawicielami Komisji Weneckiej.

Delegacja Komisji Weneckiej, która podczas dwudniowej wizyty w Warszawie przygotowywać będzie opinię ws. reformy prokuratury spotka się m.in. z przedstawicielami polskich władz i środowisk prawniczych - poinformowało biuro prasowe MSZ.

 

"Komisja jest dobrze przygotowana"

 

Przed południem delegacja KW rozmawiała z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, następnie spotka się z przedstawicielami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Amnesty International oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

 

- Rozmawialiśmy na temat pomysłu skargi nadzwyczajnej, która znalazła się w  projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja Wenecka powiedziała, że oni nie będą się tym zajmowali ponieważ przyjedzie kolejna delegacja w listopadzie, która zajmie się reformami dot. sądownictwa - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Dodał, że dyskusja "koncentrowała się na prawie o prokuraturze, a na podstawie pytań, które są zadawane mogę wnioskować, że Komisja jest dobrze przygotowana do tej wizyty".

 

Po południu przedstawiciele KW mają zaplanowane spotkania w Sejmie, Senacie, Sądzie Najwyższym, Naczelnej Radzie Adwokackiej i stowarzyszeniu prokuratorów "Ad Vocem".

 

W czwartek, według informacji przekazanych przez MSZ, w godzinach przedpołudniowych delegacja KW porozmawia z przedstawicielami stowarzyszenia prokuratorów "Lex Super Omnia", Kancelarii Prezydenta oraz Prokuratury Krajowej.

 

Komisja wyda dwie opinie

 

Jak dowiedziała się w poniedziałek PAP od rzecznika Rady Europy, Komisja Wenecka wyda w grudniu nie jedną, ale dwie opinie dotyczące Polski: ustawy o prokuraturze oraz projektu ustaw na temat reformy sądownictwa i ustawy o ustroju sądów powszechnych.

 

Początkowo zapowiadano, że w grudniu podczas sesji plenarnej KW, organu doradczego Rady Europy, przyjęta zostanie opinia na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze. O wydanie opinii na temat tej ustawy poprosił w maju Komitet Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

 

Według zapowiedzi rzecznika na połowę listopada planowana jest następna wizyta Komisji Weneckiej w ramach przygotowań do wydania opinii na temat projektu ustaw o reformie sądownictwa. Ta wizyta jednak - zastrzegł - nie została jeszcze potwierdzona.

 

Mają dotyczyć zgodności ustawy z europejskim standardami

 

O wydanie opinii na temat zgodności ustawy o sądach powszechnych ze standardami RE oraz dwóch projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa, przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę, zwróciło się do Komisji Weneckiej 11 października Zgromadzenie Parlamentarne RE. Dwa projekty prezydenckie dotyczą Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Oczekuje się, że opinie na temat ustawy o prokuraturze i reformie sądownictwa zostaną przyjęte na sesji plenarnej Komisji Weneckiej w dniach 8-9 grudnia - poinformował rzecznik Rady Europy.

 

PAP

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie