Bloger skazany na sześć lat więzienia za krytykę komunistycznych władz Wietnamu

Świat
Bloger skazany na sześć lat więzienia za krytykę komunistycznych władz Wietnamu
Wikimedia Commons/CC-BY-SA-2.0
Pałac Prezydencki w Hanoi

- Na sześć lat więzienia został skazany w środę w Wietnamie student stosunków międzynarodowych prowadzący bloga krytycznego wobec komunistycznych władz kraju - poinformował adwokat skazanego. Blogera uznano za winnego "szerzenia antypaństwowej propagandy".

24-letni Phan Kim Khanh pochodzi z katolickiej rodziny z rejonów wiejskich na północ od wietnamskiej stolicy, Hanoi. Zanim został aresztowany w marcu 2017 roku prowadził bloga, na którym krytykował władze.

 

"Dowód wykorzystany w sądzie przeciwko Phanowi był niejasny" - powiedział agencji Reutera jego prawnik Ha Huy Son. Adwokat nie jest pewien, czy jego klient chce odwołać się od wyroku.

 

Organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW) wezwała we wtorek wietnamskie władze, aby wycofały wszystkie oskarżenia i uwolniły 24-latka.

 

Human Rights Watch: skazany za fikcyjne przestępstwo

 

- Fikcyjne przestępstwo szerzenia antypaństwowej propagandy ma służyć uciszaniu stosujących pokojowe metody krytyków wietnamskich władz - ocenił dyrektor HRW w Azji Brad Adams. - Władze Wietnamu powinny unieważnić te przepisy i zaprzestać prześladowania studentów czy zwykłych ludzi za wygłaszanie w internecie opinii na temat problemów, z jakimi boryka się ich kraj - podkreślił Adams.

 

HRW wezwała wspólnotę międzynarodową, aby wywarła presję na władze w Hanoi przy okazji zaplanowanego na listopad szczytu państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie. Na szczycie mają pojawić się światowi przywódcy, w tym prezydent USA Donald Trump.

 

Zaostrzone represje

 

Tymczasem AFP zwraca uwagę, że przed szczytem APEC komunistyczne władze Wietnamu zaostrzają represje wobec swych krytyków. W połowie października zatrzymano kobietę, która uczestniczyła w manifestacji; grozi jej kara śmierci za usiłowanie "obalenia władz".

 

Według organizacji Amnesty International od początku roku w Wietnamie zatrzymano co najmniej 15 opozycjonistów; HRW informuje o 28 zatrzymanych. W ostatnich miesiącach wietnamskie sądy orzekły kilka kar wieloletniego więzienia dla krytyków władz.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie