Śledztwo ws. działania na szkodę SKOK. PO pyta Ziobrę o przesłuchiwanie dziennikarzy

Polska
Śledztwo ws. działania na szkodę SKOK. PO pyta Ziobrę o przesłuchiwanie dziennikarzy
Polsat News

Platforma Obywatelska w wysłanym piśmie do prokuratura generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę pyta dlaczego na okoliczność działania na szkodę SKOK- ów przesłuchiwani są dziennikarzy, którzy ujawnili złą sytuację finansową instytucji.

W poniedziałek portal Onet. napisał artykuł pt. "Śledztwo w sprawie działania na szkodę SKOK. Pod lupą prokuratury dziennikarze". Według portalu w systemie SKOK zniknęły grube miliardy, a prokuratura - zamiast wziąć pod lupę SKOK-owych bossów - zajęła się dziennikarzami, którzy ujawnili fatalną sytuację finansową kas.

 

- Prokuratura podjęła na nowo śledztwo z doniesienia SKOK, które przed wyborami zostało zakończone odmową wszczęcia. Na celowniku znaleźli się dziennikarze, którzy ujawnili audyty ilustrujące złą sytuację finansową SKOK - podkreślono.

 

Na konferencji prasowej w Sejmie posłanka PO Izabela Leszczyna odnosząc się do tych doniesień powiedziała, że "prokuratura Zbigniewa Ziobry nie tylko ochrania oszustów działających w sektorze SKOK, ale jeszcze zastrasza dziennikarzy, którzy piszą o tym, jaka jest naprawdę sytuacja w tym sektorze".

 

"Prokuratura zastrasza dziennikarzy"

 

Według niej prokuratura zastrasza dziennikarzy za ich artykułu z 2013 i 2014 roku, kiedy to Platforma doprowadziła do objęcia SKOKi Nadzorem Publicznym. - Wtedy ujawnione zostały na otwartej komisji finansów publicznych przez przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka rozbieżności pomiędzy tym, co SKOKi deklarowały w sprawozdaniach finansowych, a tym co odkryli zewnętrzni audytorzy - mówiła Leszczyna.

 

Zdaniem posłanki "za opisywanie tych prawdziwych informacji" SKOK Stefczyka pozwał wówczas dziennikarzy mówiąc, że to pomówienia. - Prokuratura oczywiście umorzyła wtedy śledztwo, bo to nie były pomówienia tylko fakty"- zaznaczyła posłanka.

 

- Dzisiaj sam Zbigniew Ziobro i prokuratura okręgowa w Warszawie wznawia to śledztwo i zmienia kwalifikacje czynu mówiąc o tym, że to nie były pomówienia, ale artykuły dziennikarzy były wymierzone w system SKOK i to były działania na szkodę SKOK - zaznaczyła Leszczyna.

 

"Polityczna prokuratura Ziobry"

 

W jej ocenie dopóki PiS będzie ukrywał oszustwa, doputy sytuacja w sektorze SKOK będzie właśnie taka, że podatnicy polscy będą płacić kolejne miliardy na upadające SKOKi.

 

Zdaniem Jarosława Urbaniaka (PO) "polityczna prokuratura Zbigniewa Ziobry" nie służy w Polsce temu, aby ścigać złodziei tylko zastrasza tych, którzy prawdziwie o tym piszą i mówią.

 

- Polityczna prokuratura Zbigniewa Ziobry to prokuratura, która zastrasza tych, którzy mówią o złodziejach, natomiast w ogóle nie ściga złodziejów. To jest coś skandalicznego - podkreślił.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!