Neumann o zmianach w rządzie: "grupa rekonstrukcyjna" zmieni trochę aktorów

Polska

Szef klubu PO Sławomir Neumann uważa, że planowana rekonstrukcja rządu będzie "drobna, wizerunkowa". - Mamy "grupę rekonstrukcyjną", udającą rząd, która zmieni trochę aktorów - ocenił. Jego zdaniem, prawdziwą zmianą byłoby przejęcie teki premiera przez prezesa PiS.

We wtorek rano premier Beata Szydło zapowiedziała rekonstrukcję rządu; zmiany mają zostać ogłoszone w przeciągu kilkunastu dni.

 

"Na końcu decyzje podejmuje Jarosław Kaczyński"

 

Neumann pytany przez dziennikarzy, czego spodziewa się po zmianach w rządzie, odparł że "niczego, co miałoby jakikolwiek realny wpływ na zmianę obecnego złego rządzenia w Polsce". - Ani premier Szydło, ani jej ministrowie na końcu nie podejmują samodzielnie decyzji. Na końcu decyzje podejmuje Jarosław Kaczyński - podkreślił szef klubu PO.

 

- Dopóki Jarosław Kaczyński nie przejmie sterów rządu od premier Szydło, to wszystko będą to zmiany pozorne i to będzie dalej teatr - ocenił polityk PO.

 

Neumann porównał obecny rząd do "grupy rekonstrukcyjnej". - To jest "grupa rekonstrukcyjna" udająca rząd. I ta "grupa rekonstrukcyjna" będzie zmieniała trochę aktorów - na tym będzie ta rekonstrukcja polegała. Nie będzie miało żadnego znaczenia tak naprawdę dla jakości rządzenia - czy słabego ministra zastąpi jeszcze słabszy" - zaznaczył szef klubu Platformy.

 

Jak mówił, polityczne decyzje zapadają poza rządem. - To jest największy problem na styku władzy politycznej w obozie rządzącym, a wykonawcach, którzy nie do końca czasami nawet wiedzą, jak mają realizować zalecenia płynące z Nowogrodzkiej. Dopóki będzie rządzenie "z tylnego siedzenia" dopóty ludzie, którzy będą w rządzie udawać ministrów, będą działać w taki sposób i popełniać takie gafy, które będą ludzi doprowadzać do szewskiej pasji - powiedział Neumann.

 

"Wszyscy są do wymiany"

 

W tym kontekście wymienił nazwiska ministrów: rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, środowiska Jana Szyszki, edukacji Anny Zalewskiej, sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i obrony narodowej Antoniego Macierewicza. - Można wymienić prawie wszystkich - oni wszyscy razem są do wymiany - podkreślił polityk.

 

Jego zdaniem, zbliżająca się rekonstrukcja rządu, będzie prawdopodobnie jedynie "drobna i wizerunkowa", a jej celem - "zapudrowanie słabego rządu". - Nic z tego na dłuższą metę nie będzie - uznał szef klubu PO.

 

Neumann nie wierzy, że w wyniku rekonstrukcji na czele rządu stanie prezes PiS. - Myślę, że dzisiaj Jarosław Kaczyński ma na tyle wygodną sytuację bycia w cieniu, a jednocześnie decydowania o wszystkim bez ponoszenia odpowiedzialności, że chyba jeszcze nie - powiedział polityk PO.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie