Prawomocny wyrok ws. operacji powiększenia piersi, która skończyła się śpiączką

Polska

Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w poniedziałek wyrok sądu niższej instancji - uniewinnienie lekarki chirurg oraz kary więzienia w zawieszeniu dla trzech osób - w związku z dokonaną siedem lat temu operacją powiększenia piersi, po której pacjentka ze Szwecji doznała ciężkiego uszkodzenia mózgu. Wyrok jest prawomocny.

W grudniu 2016 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał na karę jednego roku i 10 miesięcy więzienia pielęgniarkę Grażynę G., a drugą pielęgniarkę Renatę K. - na 1,5 roku więzienia. Najłagodniejszy wyrok - 10 miesięcy więzienia - dostał b. dyrektor szpitala Leszek K. We wszystkich trzech przypadkach gdański Sąd Rejonowy warunkowo zawiesił kary na okres dwóch lat. Od tych wyroków odwołali się obrońcy trojga oskarżonych.

 

W grudniu 2016 r. sąd uniewinnił natomiast lekarkę chirurg Darię D. - od tego wyroku apelowała prokuratura.

 

Do nieszczęśliwego zabiegu doszło w sierpniu 2010 r. w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku. 31-letnia wówczas Christina Hedlund z Malmoe poddała się operacji powiększenia piersi. Zabieg przebiegł pomyślnie, ale - według prokuratury - zaniedbano opiekę po operacji; u kobiety doszło do zatrzymania oddechu i krążenia. Uszkodzenia mózgu były na tyle poważne, że Szwedka do dziś jest w stanie wegetatywnym - nie mówi, jej kontakt ze światem jest bardzo ograniczony.

 

W listopadzie 2010 r. sprawę nagłośniły szwedzkie media. W reportażu ówczesny narzeczony Hedlund mówił, że dopiero po sześciu godzinach od operacji kobieta, która nie mogła się obudzić, została przeniesiona na oddział ratunkowy.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie