Portugalski tygodnik poprawił artykuł o Auschwitz po interwencji ambasady RP

Świat
Portugalski tygodnik poprawił artykuł o Auschwitz po interwencji ambasady RP
Pixabay/MonicaVolpin

Po interwencji ambasady RP portugalski tygodnik "Expresso" poprawił w poniedziałek tekst o Auschwitz. W sobotnim artykule tego opiniotwórczego tygodnika napisano o "obozie zagłady działającym w Polsce od 1940 do 1945 roku".

O zmianie tekstu sprzecznego z prawdą historyczną poinformował rzecznik prasowy polskiej ambasady w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski.

 

W sobotę ambasada RP podjęła pisemną interwencję po zamieszczeniu na internetowej stronie tygodnika "Expresso" tekstu zatytułowanego "Sztuka jako ratunek". Jego autorka, Katya Delimbeuf, opisując zainaugurowaną w muzeum Auschwitz wystawę 2 tys. prac byłych więźniów z okresu ich niewoli zasugerowała, że był to polski obóz.

 

"Szkice węglem i nawet akwarele powstawały i przetrwały w obozie zagłady działającym w Polsce od 1940 do 1945 roku" - napisała dziennikarka "Expresso".

 

Najbardziej opiniotwórczy tygodnik w Portugalii

 

Autorka artykułu, który został opublikowany na kilku innych portugalskich portalach internetowych, odnotowała, że w "Auschwitz zostało zamordowanych w barbarzyński sposób ponad milion osób".

 

W poniedziałek przed południem portugalski tygodnik zmienił sformułowanie dotyczące Auschwitz, określając go mianem "obozu zagłady działającego od 1940 do 1945 w Polsce okupowanej przez niemieckich nazistów".

 

"Expresso" jest najbardziej opiniotwórczym tygodnikiem Portugalii. Na jego łamach publikują komentatorzy, politycy i eksperci zarówno o poglądach prawicowych, jak i lewicowych. Redaktorem naczelnym pisma jest Ricardo Costa, brat aktualnego premiera Portugalii Antonia Costy.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie