Hotel Belvedere przyjmuje gości, choć wg strażaków "nie powinien być użytkowany"

Polska

- W pewnej części obiektu, w związku z nadbudową, stwierdziliśmy, że długość dojść ewakuacyjnych jest przekroczona o ponad 100 proc. od wymagań w przepisach techniczno-budowlanych. A drogi ewakuacyjne mają dla nas kluczowe znaczenie. - mówi Andrzej Król-Łęgowski z Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem. Jednak hotel Belvedere przyjmuje gości i nie informuje ich o ewentualnym zagrożeniu.

Czterogwiazdkowy hotel Belvedere według straży pożarnej nie powinien być użytkowany, "bo nie ma prawomocnej decyzji na jego użytkowanie": nie został całkowicie odebrany przez nadzór budowlany i nie spełnia warunków bezpieczeństwa.

 

Straż: za długie drogi ewakuacyjne 

 

- W naszej ocenie poddasze nieużytkowe, tak było w projekcie, zostało zaadaptowane na poddasze hotelowe - wyjaśnia Andrzej Król-Łęgowski.

 

Dziennikarze "Interwencji" ustalili, że gości hotelu nikt nie informuje, że obiekt nie spełnia zasad bezpieczeństwa. W Belvedere nocował nawet prezydent Andrzej Duda.

 

- To jest sytuacja absolutnie nie do przyjęcia. Nie może osoba ochraniana przez BOR przebywać w obiekcie, który nie jest zgodny z przepisami odebrania. Właściwie żaden obywatel nie powinien korzystać z obiektu, który nie jest odebrany i nie ma dopuszczenia straży, nadzoru budowlanego. Jest to zadziwiająca historia – uważa gen. Adam Rapacki, były podsekretarz stanu MSWiA.

 

"Hotelarz 25-lecia"

 

Hotel Belvedere, jak i Litwor i Czarny Potok w Zakopanem oraz hotel Ossa w województwie łódzkim zostały stworzone przez Małgorzatę Chechlińską i jej partnera Grzegorza Krzanika. Pani Małgorzata kilka lat temu otrzymała tytuł "Hotelarza 25-lecia". 

 

- Niewątpliwie Małgorzata Chechlińska była uważana za jedną z ważnych postaci z branży turystycznych i wprowadzających nową jakość w branży hotelarskiej. Dziś, w kontekście ostatnich kliku lat, zapewne taki tytuł nie byłby jej przyznany - mówi Rafał Szubstarski,redaktor naczelny miesięcznika "Hotelarz".

 

Więcej w materiale "Interwencji".

 

Kolejne odcinki programu "Interwencja" dostępne są tutaj

 

Interwencja

Artur Borzęcki/ ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie