Emerytury bez podatku, "czek opiekuńczy". Platforma przedstawiła program "Polska Seniora"

Polska
Emerytury bez podatku, "czek opiekuńczy". Platforma przedstawiła program "Polska Seniora"
Pixabay/beejees

Emerytury bez podatku, darmowe szczepienia na grypę dla seniorów, "czek opiekuńczy" i urlop wytchnieniowy dla opiekunów - to niektóre z założeń programu " Polska Seniora", który w poniedziałek przedstawili politycy PO.

Lider PO Grzegorz Schetyna mówiąc o programie podkreślał, że nie jest to jedynie hasło polityczne a proponowane rozwiązania wynikają głęboko "z emocji i serc". - Chcemy o tym rozmawiać. Chcemy się angażować. Wiemy jak ważne jest, żeby ten pomysł, to hasło nie zostawało tylko w zaciszach parlamentarnych gabinetów - powiedział.

 

Dodał, że przedstawiane propozycje to efekt prac gabinetu cieni PO. Ocenił, że "rząd PiS nie chce czuć odpowiedzialności za politykę senioralną". - Nie chce rozszerzać swojej aktywności, (...) nie jest w ogóle aktywny - podkreślił lider PO.

 

"Urlop wytchnieniowy"

 

Podczas konferencji w Sejmie przedstawiono założenia projektu programu. Ma on m.in. wprowadzić zasadę w myśl której od emerytur dla seniorów nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. Kolejnym rozwiązaniem ma być tzw. "czek opiekuńczy", który miałaby finansować opiekę nad seniorami dla opiekunów aktywnych zawodowo. Równocześnie istniałaby możliwość wyboru formy i świadczeniodawcy opieki. PO chce też wprowadzić urlop wytchnieniowy - czyli możliwość finansowania opieki nad niesamodzielnym seniorem, podczas urlopu opiekunów.

 

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem są darmowe szczepienia na grypę dla seniorów, senioralny budżet obywatelski, krajowa karta seniora, karnet aktywizacyjny dla seniora oraz biuro seniora w każdym powiecie i całodobowy telefon zaufania poświęcony tej problematyce.

 

"Chcemy mieć odpowiedzialny program polityki senioralnej"

 

Jak mówił Michał Szczerba(PO) w Polsce jest obecnie 9 mln seniorek i seniorów. - Wiemy, że tylko 1 października na emeryturę mogło przejść 330 tys. Polaków. w tym roku pół miliona Polaków przejdzie na emeryturę. Takiego roku, takiego wyzwania jeszcze na rynku pracy nie było - wskazał.

 

- Chcemy mieć odpowiedzialny program polityki senioralnej taki program, który wtedy, kiedy przyjdzie (nam) objąć ster rządu, będzie mógł być w pełni realizowany - podkreślił.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie