"Pięćdziesiątka" - Turnau wydał płytę na okrągłe urodziny. Po 22 latach zaśpiewał własne echo

Kultura

Grzegorz Turnau świętuje 50. urodziny. Wydał płytę zatytułowaną "L" - od rzymskiej liczby "50". Trzyczęściowy album zawiera m.in. nigdy niepublikowanych utwory. W programie Wysokie C Małgorzaty Ziętkiewicz muzyk, który stworzył własny styl, opowiada o swojej twórczości, o tym, jak wybiera swoje piosenki i dlaczego brakuje mu Mickiewicza i Miłosza.

- Starannie unikam odpowiedzi na to pytanie, jak to się dzieje - stwierdził Grzegorz Turnau zapytany o to, w jaki sposób wybiera teksty do swoich piosenek. - Musi się dziać - dodał artysta w rozmowie z Małgorzatą Ziętkiewicz w programie "Wysokie C".

 

"Piosenkarz odrobinę głupszy od piosenek"

 

- Klasyk powiedział, że pisarz powinien być odrobinę głupszy od swoich książek, więc piosenkarz powinien być zdecydowanie odrobinę głupszy od swoich piosenek - powiedział Grzegorz Turnau na antenie Polsat News.

 

Muzyk obchodził 50. urodziny 31 lipca.

 

Najnowszy album "L" składa się z trzech części. Zawiera m.in. nigdy wcześniej niepublikowane utwory, największe przeboje w wersji koncertowej, znaleźć tam można także nagrany bez przygotowania duet ze zmarłym w tym roku Zbigniewem Wodeckim. Gościnnie wystąpili także Dorota Miśkiewicz oraz Magda Umer.

 

Muzyk powiedział w rozmowie z RMF Classic, że nagrania pochodzą z cyklu programów poetyckich realizowanych dla telewizji z Teresą Kotlaczyk. Wybrane wiersze mieli w formie recytacji lub piosenek wykonywać aktorzy i sam Grzegorz Turnau. Piosenkarz dla wszystkich wykonawców przygotował tak zwane "demo".

 

Śpiewał po latach jako własne echo

 

- Nie wiedziałem, że nie zostało skasowane po nagraniu ostatecznych wersji. W przypadku "Koszuli” do starego "demo" dograłem w 2017 roku kilka instrumentów i swój głos - jako echo. Zaśpiewałem więc sam ze sobą po 22 latach. Taka przygoda - powiedział Turnau w rozmowie z RMF Classic.

 

Album "L" zawiera także koncertową płytę DVD i książkę.

 

Grzegorz Turnau rozpocznie 28 października trasę koncertową, na której zaśpiewa przeboje i utwory dotąd nieznane. Pierwszy wystęop w Radomiu 28 października.

 

Turnau to krakowski kompozytor, pianista, aranżer i poeta. W przeszłości był związany z krakowską "Piwnicą pod Baranami". Wydał dotąd 15 płyt.

 

 

Wszystkie wydania programu "Wysokie C" Małgorzaty Ziętkiewicz można obejrzeć tutaj.

 

polsatnews.pl, Polsat News

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie