Ledwie szedł z cmentarza i modlił się o przeżycie. Chwilę potem 97-latek wjechał w dzieci

Polska

W Białej Podlaskiej emeryt wjechał w nastolatków na przejściu dla pieszych. - Ledwie szedłem z cmentarza, modliłem się, żeby dojść - powiedział. Chwilę później potrącił dzieci. Skończyło się na potłuczeniach, ale problem z seniorami za kółkiem jest poważny. Policja zatrzymała prawo jazdy kierowcy. Jednak reporter Polsat News ustalił, że sprawca już następnego dnia był widziany za kierownicą.

Reporter Polsat News dotarł do sprawcy potrącenia dzieci, do którego doszło w Białej Podlaskiej w poniedziałek 16 października. Około godz. 15:00 na Alei 1000-lecia w rejonie skrzyżowania z ulicą Parkową samochód najechał na 10- i 16-latka na pasach.

 

"Jak jechałem, to ich nie było"

 

Obrażenia potrąconych chłopców nie były groźne, jednak obaj bardzo się przestraszyli.

 

Na miejsce przyjechała policja. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

 

Mimo to w kolejnych dniach widziano go za kierownicą jego malucha.

 

- Ja byłem tak wymęczony, że z cmentarza ledwo doszedłem do samochodu i prosiłem Boga, żeby dojść - powiedział pan Włodzimierz. Kierowca zrobił prawo jazdy w 1986 roku, w tym samym roku kupił swojego malucha, którym do dziś jeździ.

 

Dodaje, że samochód jest mu bardzo potrzebny, bo ma "problemy z nogami".

 

- 30 lat bez wypadku jeździłem. Stało się to, że oni się znaleźli na przejściu, a jak ja jechałem, to ich nie było - usiłował tłumaczyć kierowca.
 
Matka chłopców opowiadała o wypadku ze łzami w oczach.

 

- Michał leżał na ulicy i płakał, że go boli noga, że go boli ręka, że go bolą plecy, coś strasznego po prostu - powiedziała kobieta. Według świadków samochód zatrzymał się 10 metrów za skrzyżowaniem.

 

Seniorzy zagrożeniem na drodze?

 

Według policji w 2015 roku osoby w wieku 60+ spowodowały 3913 wypadki, w których zginęło 307 osób, a rannych zostało 4615. W 2016 roku starsi kierowcy byli winni 4343 wypadków, w których zginęło 370 osób, a 5100 zostało rannych.

 

Ze statystyk policji wynika, że liczba wypadków powodowanych przez kierujących w wieku 60+ rośnie.Polsat News
Ze statystyk policji wynika, że liczba wypadków powodowanych przez kierujących w wieku 60+ rośnie.

 

- Każdy, nawet 100-letni mężczyzna, który uzyska profil kandydata na kierowcę z wydziału komunikacji, może przystąpić do egzaminu - poinformował Ryszard Samociuk, właściciel szkoły jazdy Auto-Iga w Białej-Podlaskiej.

 

Ci, którzy zrobili uprawnienia dawniej, nie podlegają żadnym badaniom - ani psychologicznym ani lekarskim.

 

- Trzeba temat ludzi starszych za kierownicą nareszcie wziąć na tapetę, nie nachalnie, tylko mądrze - uważa dziennikarz Włodzimierz Zientarski, który od lat zajmuje się tematyką motoryzacyjną.

 

Dopiero od 2013 roku prawa jazdy wydawane są na okres 15 lat, a kierowcy w celu ich przedłużenia muszą poddać się badaniu.

 

Zatrzymali prawo jazdy

 

Policjanci, którzy przyjechali na miejsce wypadku w poniedziałek ustalili, że kierujący samochodem marki Fiat 126p 97-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej, nie ustąpił pierwszeństwa dwóm nastolatkom.

 

Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa.

 

Za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego i stworzenie realnego zagrożenia bezpieczeństwa policjanci zatrzymali 97-latkowi uprawnienia do kierowania.

 

polsatnews.pl, Polsat News

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie