Szyszko: dane ws. Puszczy Białowieskiej opracowywało 200 ekspertów

Polska
Szyszko: dane ws. Puszczy Białowieskiej opracowywało 200 ekspertów
PAP/Jakub Kaczmarczyk

Dane przedstawione przez polski rząd w sprawie Puszczy Białowieskiej opracowywało 200 ekspertów, a Komisja Europejska przysłała na inspekcję jednego filologa i dwóch socjologów - powiedział w piątek minister środowiska Jan Szyszko podczas wykładu dla księży i katechetów diecezji sosnowieckiej.

Spotkanie w którym uczestniczyli księża i katecheci diecezji sosnowieckiej, odbyło się w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

 

- Minister odniósł się do gorącego tematu Puszczy Białowieskiej i w oparciu o dane wykazał absurdalność zarzutów Komisji Europejskiej. Tematem prelekcji prof. dr hab. Jana Szyszki było „Ekologiczne nawrócenie. Pierwszy krok: zrozumieć przyrodę dla dobra człowieka i dobra przyrody" - poinformował  ks. Paweł Rozpiątkowski z diecezji sosnowieckiej.

 

"Mamy pełną gamę rodzimych gatunków roślin i zwierząt"

 

W prelekcji Szyszko podkreślił, że człowieka nie można traktować z góry jako wroga przyrody. Mówił, że "rozsądna działalność ludzka - najlepszym przykładem tego jest Polska - sprzyja bioróżnorodności". Nawiązując do rodzimego środowiska naturalnego stwierdził, że Polska jest unikatem pod względem bioróżnorodności w całej Europie.

 

- Mamy pełną gamę rodzimych gatunków roślin i zwierząt - mówił minister.

 

Stwierdził, że wynika to właśnie z rozsądnej działalności ludzkiej opartej na tradycji polskiego leśnictwa, rolnictwa i łowiectwa. Za przykład wskazał orła bielika i bociana czarnego, które jak powiedział, żyją nawet w Warszawie.

 

Katechezy dotyczące "duchowości ekologicznej"

 

Szyszko wskazał również na "wielką rolę Kościoła w tej sferze, poprzez wpływ na polską kulturę, co ma przełożenie na tak dobry stan środowiska naturalnego".

 

Jak podkreślono, "bezpośrednią inspiracją do podjęcia tematu troski o świat stworzony w ramach Jesiennych Dni Duszpasterskich była encyklika papieża Franciszka "Laudato si", w której Ojciec Święty wzywa Kościół, jego duszpasterzy i wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli do "ekologicznego nawrócenia".

 

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak chce, aby "spotkanie z prof. Janem Szyszko było silnym impulsem do podjęcia w diecezji sosnowieckiej kolejnych działań, które prowadziłyby do realizacji wskazań zawartych w encyklice papieskiej".

 

Już teraz jest planowana seria katechez dla szkół różnych szczebli dotycząca "duchowości ekologicznej" oraz szereg katechez dla dorosłych dotykających podobnego tematu w ramach katechezy parafialnej.

 

Katechezy zostaną przygotowane przez metodyków z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie