Kaczyński: jestem przekonany, że w jedności obozu rządzącego uczestniczy też prezydent

Polska

- Obóz rządzący stanowi jedność, jestem przekonany, że w tej jedności uczestniczy także prezydent RP - podkreślił na sobotniej konferencji prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Jesteśmy jedną rodziną, idącą w jednym kierunku - dodał. Razem z nim w konferencji wzięli udział lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i przewodniczący Polski Razem Jarosław Gowin.

- Każdy z nas robi to, co w tym momencie z punktu widzenia całości jest najważniejsze, gdzie wykonuje swoje zadania najlepiej i tak będzie dalej i tak będziemy działali, temu będziemy podporządkowywali wszystkie posunięcia, które są jeszcze przed nami (...) Chciałem jeszcze raz podkreślić - jedność, jedność obozu. Jestem też bardzo mocno przekonany, że w tej jedności uczestniczy także prezydent RP - powiedział prezes PiS.

 

Prezydent miał powiedzieć, że to "tylko mały spór w rodzinie"

 

Relacjonując piątkowe spotkanie z prezydentem dotyczące projektów prezydenckich ustaw dotyczących reformy sądownictwa, Kaczyński poinformował, że zwracając się do Andrzeja Dudy powiedział "no cóż, jest między nami pewien kryzys". Prezydent miał odpowiedzieć "nie, to jest tylko taki mały spór w rodzinie".

 

"Tak jesteśmy jedną rodziną, idącą w jednym kierunku" - zaznaczył Kaczyński.

 

"Społeczeństwo rozumie i chce realizacji programu Zjednoczonej Prawicy"

 

Lider PiS podkreślił, że Zjednoczona Prawica jest "ciągle razem" i idzie tą drogą, która została wybrana ponad dwa lata temu i która - według niego - prowadzi do sukcesu.

 

- Nie chodzi tutaj o sukcesy naszych partii, chodzi o sukcesy Polski, chodzi o rozwój społeczny, o poprawę sytuacji społecznej, o rozwój gospodarczy, o porządkowanie różnych dziedzin życia publicznego - mówił prezes PiS. - Robimy to i z satysfakcją - a jednocześnie ogromną wdzięcznością - zauważamy, że to ma społeczne poparcie - zaznaczył Kaczyński.

 

Przekonywał również, że społeczeństwo rozumie i chce realizacji programu Zjednoczonej Prawicy. Według Kaczyńskiego obywatele uważają, że w Polsce rzeczywiście mamy do czynienia z "dobrą zmianą". "I ta dobra zmiana jest właśnie zmianą dla Polaków, dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego, jakie mają poglądy polityczne, niezależnie od tego, gdzie mieszkają - czy w Warszawie, czy w jakimś mniejszym ośrodku, czy na wsi - jest po prostu zmianą dla narodu"

 

- Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że jesteśmy wdzięczni - wskazał Kaczyński. Prezes PiS dziękował za to poparcie, bo - jak dodał - bez niego ugrupowanie rządzące nie byłoby w stanie wprowadzać zmian w Polsce.

 

"Polska została ostatnio zaliczona do grona państw rozwiniętych"

 

- Nam chodzi o to, żeby status Polski i Polaków w Europie się zmienił na pełnoprawny. Nie w deklaracjach, nie w różnego rodzaju aktach, tylko realnie. A realnie będziemy w Europie równymi wśród równych, jeżeli będziemy silni gospodarczo, jeżeli będziemy mieli PKB na głowę porównywalne z krajami na zachód od naszych granic, jeżeli będziemy dobrze zorganizowani, jeżeli będziemy także silni militarnie - mówił prezes PiS.

 

Kaczyński ocenił, że "to nie jest łatwa droga". Zapewnił jednocześnie, że koalicja rządząca, mimo przeszkód, będzie nią podążać "w pełnej jedności"

 

Przypomniał ponadto, że Polska została ostatnio zaliczona do grona państw rozwiniętych. - Przez prawie 30 lat byliśmy wśród rynków wschodzących. Dzisiaj to się zmienia i to ogromny sukces. To zmiana statusu naszego kraju - podkreślił prezes PiS.

 

"Korekty będą dokonywane"

 

- Nie jest tak by, to co czynimy było doskonałe, żeby nie były potrzebne różnego rodzaju korekty; i te korekty będą dokonywane. Proszę pamiętać, że w naszych formacjach (PiS, Solidarna Polska, Polska Razem - red.), w naszym obozie jest tak, że ważny jest ten cel, który odnosi się do społeczeństwa, odnosi się do narodu, odnosi się do Polski" - powiedział.

 

Dodał, że "wszelkiego rodzaju sprawy o charakterze personalnym, ambicje personalne chęci zajmowania różnych stanowisk - oczywiście mają miejsce, ale to jest drugo, trzeciorzędne".

 

"Możemy zmieniać obraz państwa"

 

- Jesteśmy razem i dzięki temu możemy razem realizować wielki projekt dobrej zmiany w Polsce, realizować nasze zobowiązania, które zaciągnęliśmy wobec naszych wyborców, udowadniając, że demokracja działa, że mandat demokratyczny ma dla nas swoje znaczenie i zobowiązanie - powiedział Ziobro.

 

- Mogę wyrazić tylko i wyłącznie jeszcze raz wielką radość z tego, że na co dzień udowadniamy, że właśnie w ten sposób wspólnie działając, możemy zmieniać obraz państwa, które było do tej pory kojarzone z państwem działającym tylko teoretycznie; państwem, które jest silne wobec słabych, a słabe wobec silnych; państwem, które stawało się "zieloną wyspą" dla oszustów - dodał.

 

Ziobro zaznaczył, że efektem wspólnych działań Zjednoczonej Prawicy są liczne przykłady konsekwentnych działań i zmian. - Choćby gigantyczne wpływy VAT do budżetu, istotne ograniczenie patologii karuzel VAT-owskich. To jest przecież realny fakt, namacalny rezultat tej zmiany i nowej jakości w polskim życiu politycznym wynikającej z działania obozu Zjednoczonej Prawicy - powiedział.

 

Jak zaznaczył innym przykładem niezwykle istotnej zmiany jest kwestia ścigania przestępstw niewywiązywania się z obowiązków alimentacyjnych. W marcu Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego, która ma pomóc w efektywniejszym egzekwowaniu alimentów. Przepisy noweli weszły w życie wiosną. - To spowodowało drastyczny spadek tych, którzy nie płacą alimentów w Polsce. To też zauważalna, namacalna i bardzo widoczna gołym okiem zmiana. I takich zmian jest bardzo wiele - oświadczył Ziobro.

 

 

"Obóz rządzący nie tylko zachowuje jedność, ale również się rozszerza"

 

Gowin  podkreślił znaczenie reform, które realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wymienił w tym kontekście realizowaną przez jego resort - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - reformę szkolnictwa wyższego.

 

Podkreślił, że jest ona ważna, bo "dotyczy środowiska szczególnie istotnego z punktu widzenia rozwoju Polski". - Warto współpracować z takimi grupami zawodowymi, grupami społecznymi jak świat nauki, świat akademicki i na pewno w toku dialogu wypracujemy rozwiązania, które ewolucyjnie pchną do przodu najpierw polskie uczelnie, polską naukę, a potem także całą polską gospodarkę i polskie państwo - powiedział lider Polski Razem.

 

Gowin podkreślił, że jedność Zjednoczonej Prawicy jest faktem. Dodał, że obóz rządzący nie tylko zachowuje jedność, ale również się rozszerza.

 

Przypomniał, że na listopadowym kongresie Polski Razem, Zjednoczona Prawica rozszerzy się o nowe środowiska: republikańskie, wolnościowe, chrześcijańsko-demokratyczne i samorządowców, które "dostrzegają w działaniach rządu szansę dla swoich małych ojczyzn".

 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie