Dzierżyńskiemu przypiłowano brodę i stał się kozackim atamanem. Dekomunizacja na Ukrainie

Świat
Dzierżyńskiemu przypiłowano brodę i stał się kozackim atamanem. Dekomunizacja na Ukrainie
pro.berdyansk.biz

Spiłowana bródka, ukraiński haft na koszuli i kozacki czub-osełedec. Popiersie Feliksa Dzierżyńskiego w Berdiańskiej Kolonii Karnej na Ukrainie zostało przerobione na podobiznę Maksyma Krzywonosa, atamana kozackiego wojska i jednego z przywódców powstania Chmielnickiego. To efekt wejścia w życie ustawy o potępieniu reżimu komunistycznego i nazistowskiego na Ukrainie.

Dzierżyński był twórcą i szefem pierwszych sowieckich organów bezpieczeństwa: Czeki, GPU i OGPU i symbolem terroru w rewolucyjnej i porewolucyjnej Rosji. Nazywano go "Żelaznym Feliksem", "Krwawym Feliksem" i "Czerwonym Katem".

 

W maju 2015 roku na Ukrainie weszła w życie ustawa o potępieniu reżimu komunistycznego i nazistowskiego oraz zakazie propagowania ich symboliki, w tym radzieckich flag i herbów, publicznego wykonywania hymnów ZSRR i republik sowieckich. Wprowadziła ona obowiązek usunięcia pomników komunistycznych.

 

Twórcza przeróbka

 

Wprowadzenie ustawy było formalnym przypieczętowaniem procesu, który zaczął się w czasie kijowskiego Majdanu i nasilił po rozpoczęciu wojny w Donbasie. Aktywiści masowo na własną rękę zaczęli obalać wtedy pomniki komunistycznych wodzów.

 

Teraz, jak donosi portal berdyansk.biz, postanowiono zrobić porządek z popiersiem Dzierżyńskiego w Berdiańskiej Kolonii Karnej. Nie zlikwidowano jednak pomnika, a zdecydowano się na przeróbkę. W ten sposób po kilku "kosmetycznych" zabiegach "Krwawy Feliks" stał sę złowrogim, znanym z kart powieści Ogniem i Mieczem Maksymem Krzywonosem.

 

Stojącemu przed budynkiem administracji "Żelaznemu Feliksowi" spiłowano bródkę, dodano do koszuli ukraiński haft, a na czubku głowy przemodelowano fryzurę w kozacki czub-osełedec. Na cokole umieszczono tabliczkę "Maksym Krzywonos (Pieribijnis), 1600-1648, pułkownik wojska zaporoskiego".

 

M.in. bitwa pod Żółtymi Wodami i oblężenie Lwowa

 

Krzywonos brał udział w szeregu bitew, w których kozackie wojska zwyciężyły oddziały koronne: pod Żółtymi Wodami, Korsuniem, Konstantynowem i Piławcami. Zdobył m.in. Bar, Krzemieniec i Połonne. Brał także udział w oblężeniu Lwowa w 1648 roku.

 

Według niektórych hipotez historycznych, Krzywonos miał być z pochodzenia Szkotem, a jego przydomek miałby wówczas być dosłownym tłumaczeniem szkockiego nazwiska Cameron.

 

pro.berdyansk.biz, belsat.eu

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie