"Zwykła promocja pogaństwa". Radny z Jeleniej Góry chce zakazać propagowania Halloween w szkołach

Polska
"Zwykła promocja pogaństwa". Radny z Jeleniej Góry chce zakazać propagowania Halloween w szkołach
flickr.com/CC BY 2.0

- Halloween to pogańska tradycja która ociera się o szatana a z szatanem żartów nie ma - uważa radny PiS z Jeleniej Góry Józef Rypiński. Samorządowiec chciał, by rada miejska przyjęła przygotowany przez niego apel do wychowawców i pedagogów o zaprzestanie propagowania i celebrowania zwyczaju Halloween na terenie jeleniogórskich szkół.

Rypiński nie chce, by w szkołach obchodzono zwyczaje związane z Halloween. - Są obce naszej kulturze, mają swój rodowód z pogańskich praktyk - tłumaczy w nagraniu umieszczonym na portalu radiowroclaw.pl. 

 

Rypiński na wtorkowej sesji rady miejskiej chciał, by przyjęto specjalny apel, skierowany do pedagogów jeleniogórskich szkół w tej sprawie. "Zwyczaj Halloween, mający podłoże okultystyczne, jest dla większości Polaków zupełnie niezrozumiały, gdyż kłóci się z polską tradycją, kulturą, a także religią chrześcijańską, z którą zdecydowana większość Polaków się identyfikuje" - napisał w apelu, który cytuje portal nj24.pl.

 

"Bezrefleksyjnie promowane praktyki"

 

Radny uważa, że pod pozorem zabawy, praktyki związane z Halloween są natarczywie i bezrefleksyjnie promowane w wielu jeleniogórskich placówkach oświatowych.  "Obrzędy Halloween, sięgające pogańskiego kultu celtyckiego boga śmierci, są zwykłą, chociaż często subtelną promocją pogaństwa" napisał.


Na sugestię, że może nie należy traktować tego jako obrzędu religijnego a jedynie efekt popkultury, zwykłą zabawę dzieci w przebieranie się za wampiry, wiedźmy, czyli postacie, których nie ma, radny odpowiada: trzeba zapytać psychologów, ale i księży, jakie skutki mogą wywołać takie praktyki. - Ja jako człowiek wierzący uważam, że to ociera się o kontakty z szatanem, a tu już żartów nie ma - dodał.

 

Zabrakło jednego głosu

 

Rada miejska ostatecznie nie przyjęła apelu, ale zabrakło jednego głosu, żeby stanowisko radnego oficjalnie trafiło do szkół. Józef Rypiński zgłosił jednak swój apel w formie interpelacji do prezydenta miasta, by ten zaapelował do pedagogów.

 

Halloween świętują przede wszystkim Amerykanie. U nich rynek halloween'owych gadżetów wart jest ponad 7 miliardów dolarów. Moda na dynie i upiorne przebrania dawno jednak dotarła do Polski i zyskuje coraz więcej fanów.

 

Radio Wrocław, nj24.pl

paw/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie