PO: rozwiązanie problemów rezydentów dopiero w 2025 roku, to szyderczy śmiech w twarz

Polska
PO: rozwiązanie problemów rezydentów dopiero w 2025 roku, to szyderczy śmiech w twarz
Polsat News

- Ludzie głodują któryś dzień z kolei, to już kilkanaście dni głodówki, i słyszą, że za kilka ładnych lat, za 8 lat będzie już lepiej. To taki szyderczy śmiech w twarz - ocenił w piątek szef klubu PO Sławomir Neumann. Według niego, ministrowi zdrowia brakuje chęci i kompetencji, żeby rozwiązać problem rezydentów.

Neumann odniósł się w ten sposób do propozycji zawartych w zarekomendowanym rządowi w czwartek przez Komitet Stały Rady Ministrów, projekcie noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia ma być przeznaczone 4,67 proc. PKB.

 

- Dzisiaj mamy dramatyczną sytuację, bo to jest protest głodowy, on jest protestem najbardziej dramatycznym, (dlatego) wymaga się od rządzących, żeby przynajmniej starali się ten protest rozwiązać tak, żeby ludzie nie tracili zdrowia - powiedział dziennikarzom polityk Platformy.

 

"Nie ma chęci rozwiązania problemu"

 

Według niego, ze strony ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, nie ma chęci rozwiązania problemu. - Myślę, że nawet brakuje mu podstawowych kompetencji do tego, żeby rozwiązać ten problem - stwierdził Neumann.

 

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Platforma przedstawi PiS swoje propozycje rozwiązania kryzysu. - Będziemy starali się wspólnie znaleźć wyjście z tej sytuacji - zaznaczył polityk PO.

 

Według Neumanna, mówienie protestującym lekarzom, że dopiero w 2025 roku dojdzie do rozwiązania ich problemów, jest "takim szyderczym śmiechem w twarz".

 

Kilkanaście dni głodówki

 

- Ludzie głodują któryś dzień z kolei, to już kilkanaście dni głodówki, i słyszą, że za kilka ładnych lat, za 8 lat będzie już lepiej - mówił szef klubu PO.

 

Rezydenci protestują od 2 października. Część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie oraz w Szczecinie, Lesznie i Łodzi. W poniedziałek Porozumienie Zawodów Medycznych poinformowało o rozszerzeniu protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

 

Komentując oczekiwania protestujących, resort zdrowia zwracał uwagę, że nakłady na ochronę zdrowia sukcesywnie rosną.

 

W piątek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. Po spotkaniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że rozmawiano o planowanym zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia i sposobie zagospodarowania tych środków.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie