Władze Turynu apelują, by nie otwierać okien. Wszystko z powodu smogu

Świat
Władze Turynu apelują, by nie otwierać okien. Wszystko z powodu smogu
Pixabay/The_Double_A

Władze Turynu zaapelowały w czwartek do mieszkańców, aby w związku z wysokim poziomem smogu nie otwierali okien. Z silnym zanieczyszczeniem powietrza zmagają się też inne miasta na północy i południu Włoch.

"Unikajcie otwierania drzwi i okien" - wezwały władze stolicy Piemontu, informując, że poziom tzw. pyłu zawieszonego wynosi 114 mikrogramów na metr sześcienny, co oznacza, że ponad dwukrotnie przekracza dopuszczalne normy.

 

Wydział miejski do spraw ochrony środowiska wyjaśnił, że w "tak krytycznej sytuacji" konieczne jest podjęcie kroków prewencyjnych. Wśród nich wymienił także unikanie aktywności fizycznej oraz dłuższego pobytu na powietrzu. To drugie zalecenie dotyczy szczególnie dzieci, osób starszych i wszystkich cierpiących na choroby układu krążenia i oddechowego.

 

"Potrzeba ochrony zdrowia"

 

Podkreślono, że trzeba jak najwięcej przebywać w zamkniętych pomieszczeniach, a jak najmniej chodzić po ulicach i jeździć na rowerze.

 

W Turynie obowiązuje od środy zakaz ruchu najbardziej zanieczyszczających powietrze samochodów w godzinach od 8 do 19. Według mediów ma on być od soboty jeszcze rozszerzony.

 

Nakazano także, aby temperatura ogrzewania w domach mieszkalnych i sklepach nie przekraczała 19 stopni Celsjusza.

 

- Te restrykcyjne kroki wprowadzone w tych dniach odpowiadają przede wszystkim potrzebie ochrony zdrowia wszystkich - wyjaśnił szef wydziału ds. środowiska Alberto Unia.

 

Ograniczenia w ruchu samochodów w Neapolu

 

Smog utrzymuje się też w Lombardii, gdzie również serię kroków, by obniżyć jego poziom, wprowadzono w Mediolanie, Bergamo, Brescii, Cremonie, Mantui, Lodi i w Monzy.

 

Jako trudną określa się sytuację w regionie Emilia-Romania, między innymi w Bolonii, Rawennie i w Rimini.

 

Także w Neapolu na południu wprowadzono ograniczenia w ruchu samochodów osobowych.

 

Włoska Liga Ochrony Środowiska (Legambiente) podała, że stan alarmowy obowiązuje z powodu smogu utrzymującego się niekiedy od wielu dni łącznie w 24 miastach.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie