Tajemnicza śmierć w Tatrach. Policja publikuje zdjęcia rzeczy należących do turysty i prosi o pomoc

Polska
Tajemnicza śmierć w Tatrach. Policja publikuje zdjęcia rzeczy należących do turysty i prosi o pomoc
policja.pl

Policja w Zakopanem opublikowała zdjęcia rzeczy należących do osoby, której szczątki znaleziono na początku września w Dolinie Roztoki w Tatrach. Nadal nie udało się ustalić tożsamości. Funkcjonariusze apelują: jeśli ktoś rozpoznaje rzeczy z fotografii i wie do kogo mogły należeć proszony jest o kontakt z policją

Dwa dni temu zakopiańska prokuratura poinformowała, że ze szczątków odnalezionych na w Dolinie Roztoki w Tatrach udało się wyodrębnić kod DNA. Zostanie porównane z próbkami pobranymi od wytypowanych rodzin.

 

- Kolejnym krokiem śledztwa będzie zarządzenie dalszych badań porównawczych z wytypowanymi osobami. Policja ustala krąg wszystkich potencjalnych rodzin, z których ta osoba mogła pochodzić - powiedziała szefowa zakopiańskiej prokuratury Barbara Bogdanowicz.

 

Wszystko wskazuje na to, że to obywatel Polski

 

Dodała, że gdyby zebrany od rodzin kod DNA nie pasował do odnalezionych szczątków, wówczas krąg osób typowanych do badań porównawczych będzie rozszerzony poza granice kraju.

 

- Na tym etapie nie możemy wykluczyć, że był to jakiś turysta z zagranicy, jednak na razie wszystko wskazuje na to, że był to obywatel Polski - powiedziała.

 

Zgłosiło się ponad 10 rodzin

 

Na policję zgłosiło się w sumie ponad 10 rodzin z różnych stron Polski, które podejrzewają, że może chodzić o ich bliskiego. Uwagę śledczych wzbudziła szczególnie historia mężczyzny z Podkarpacia zaginionego w 2009 r.

 

Lekarze z zakładu medycyny sądowej potwierdzili, że są to szczątki mężczyzny w wieku między 35 a 50 lat, szczupłej budowy ciała i wzroście około 175 cm, ale na podstawie zebranych w Dolinie Roztoki dowodów, śledczy nie mogli ustalić przyczyny śmierci turysty.

 

Policja zdecydowała też o opublikowaniu zdjęć przedmiotów odnalezionych przy szczątkach.

 

Osoby, które rozpoznają rzeczy i wiedzą do kogo mogły należeć, skontaktowały się z policją proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Zakopanem pod numerami tel.: (18) 20 23 400 lub (18) 20 23 404.

 

 

Na ludzkie szczątki natknęli się 7 września pracownicy naukowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy badali drzewostan w Dolinie Roztoki. Wśród resztek ubrań i wyposażenia turystycznego znaleziono kość ramieniową. Podczas dalszych poszukiwań odnaleziono kolejne ludzkie kości, w tym czaszkę.

 

Wśród rzeczy były produkty spożywcze, na których widniały daty przydatności do spożycia - na jednym grudzień 2008 r., na kolejnym 2009 r. Śledczy przypuszczają, że zgon mógł nastąpić w latach 2007-2009. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zakopanem.

 

polsatnews.pl, PAP

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie