"Stop Bankowemu Bezprawiu" zawiadomiło prokuraturę w sprawie byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego

Polska
"Stop Bankowemu Bezprawiu" zawiadomiło prokuraturę w sprawie byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego
Polsat News

Grupujące frankowiczów stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" zawiadomiło prokuraturę w sprawie przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych przez byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka. Jak wynika z oświadczenia SBB, chodzi o niewystarczającą aktywność Jakubiaka (szefa KNF w latach 2011-16) w sprawie tzw. kredytów frankowych.

Zawiadomienie, jak napisano w oświadczeniu SBB, "dotyczy niedopełnienia obowiązków służbowych oraz działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego, co stanowi przestępstwo zgodnie z art. 231 par. 1 kodeksu karnego".

 

"W ramach zawiadomienia Stowarzyszenie przedstawia konkretne zaniechania, które wpłynęły przede wszystkim na trudną sytuację sektora bankowego i jego klientów wynikającą z bezprawnego wykonywania przez banki umów kredytów odnoszących się do walut obcych. Mimo, iż pierwsze prawomocne wyroki dotyczące zapisów zawartych w tych umowach zapadły już w 2011 r., to Komisja Nadzoru Finansowego nie zareagowała w należyty sposób. KNF nie podjęła właściwych kroków wynikających z kompetencji urzędu pomimo, iż w analogicznej sytuacji, w stosunku do mniejszych podmiotów, wdrażała odpowiednie postępowania" - czytamy w oświadczeniu SBB, uzasadniającym złożenie zawiadomienia.

 

Konsekwencje tych zaniechań, dodaje SBB, poniosło dotychczas ok. 150 tys. rodzin, których umowy zostały już zakończone.

 

KNF wskazywała na ryzyko kursowe

 

Stowarzyszenie przypomina, że KNF już w 2011 i 2012 roku wskazywała, iż ryzyko kursowe, na które są narażone osoby posiadające te umowy jest groźne nie tylko dla banków i ich klientów, ale też dla całej gospodarki. "Pomimo odnotowania tego faktu nie podjęła jednak żadnych działań naprawczych" - stwierdza stowarzyszenie.

 

Sam Andrzej Jakubiak, wypowiadając się w przeszłości o swojej aktywności w sprawie kredytów frankowych zwracał uwagę, że najwięcej kredytów denominowanych lub indeksowanych do obcej waluty udzielono przed 2011 rokiem (zwłaszcza w latach 2005-08), a w 2013 roku KNF pod jego kierownictwem zakazała udzielania kredytów w walucie innej niż się zarabia.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie