"Chcę, żebyście zostali w Wielkiej Brytanii po Brexicie". Premier May zwróci się do obywateli UE

Świat
"Chcę, żebyście zostali w Wielkiej Brytanii po Brexicie". Premier May zwróci się do obywateli UE
Reuters

"W czwartek premier Theresa May zwróci się do 3,3 mln obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków, z zapewnieniem, że będą mogli pozostać w kraju po wyjściu z UE" - zapowiedziało Downing Street

Jak poinformowano, list otwarty May zostanie opublikowany na Facebooku, a także przesłany bezpośrednio do ponad 100 tys. osób, które zapisały się na listę wysyłkową brytyjskiego MSW poświęconą zmianom w statusie migrantów.

 

Brytyjska premier zapowie w tekście m.in., że dotychczasowy system stałej rezydencji zostanie znacząco uproszczony, a obywatele UE będą mieli bezpośredni wpływ na proces jego powstawania, zgłaszając w ramach tzw. grup użytkowników swoje uwagi i komentarze.

 

"Interes ludzki jest dla nas priorytetem"

 

May, która w czwartek i piątek weźmie udział w Brukseli w spotkaniu Rady Europejskiej, decydującej m.in. o ocenie dotychczasowych negocjacji ws. wyjścia z Unii Europejskiej, podkreśli także, że porozumienie ws. zagwarantowania wzajemnych praw 3,3 miliona Europejczyków w Wielkiej Brytanii i ponad miliona Brytyjczyków w pozostałych 27 państwach członkowskich jest "na wyciągnięcie ręki".

 

Szefowa rządu zaznaczy w liście, że ma świadomość, że "wiele osób będzie patrzyło na nas, (...) oczekując dowodu na to, że interes ludzki jest dla nas najważniejszy".

 

"Chcę zapewnić, że ta kwestia pozostaje priorytetem, jesteśmy zjednoczeni co do głównych zasad i skupimy się w najbliższych tygodniach na doprowadzeniu do umowy, która będzie służyć ludziom w Wielkiej Brytanii i w Unii Europejskiej" - podkreśli May.

 

Jednocześnie premier powtórzy po raz kolejny: "Obywatele Unii Europejskiej, którzy zbudowali swoje życie w Wielkiej Brytanii mają ogromny wkład w nasz kraj" i "chcemy, żeby oni i ich rodziny zostali także po opuszczeniu Wspólnoty".

 

Zmiany proceduralne

 

May zapowie także szereg zmian proceduralnych, w tym rezygnację z dotychczasowego wymogu tzw. indywidualnego ubezpieczenia medycznego (Comprehensive Sickness Insurance, CSI), które utrudniało aplikację m.in. studentom lub osóbom, z nieregularną historią zatrudnienia, a także zobowiąże się do tego, że koszt wyrobienia niezbędnej dokumentacji będzie "tak niski, jak to tylko możliwe".

 

Z kolei osoby, które już mają certyfikat stałej rezydencji w Wielkiej Brytanii, będą mogły w uproszczony sposób go wymienić na nowy, obowiązujący po wyjściu z Unii Europejskiej. W opublikowanej w czwartek rozmowie z europejskimi mediami, w tym z PAP, brytyjski minister ds. Brexitu David Davis powiedział, że konieczne będzie tylko przekazanie aktualnego zdjęcia i dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania.

 

Treść listu May zostanie także przekazana 27 ambasadom unijnych państw członkowskich w Londynie z prośbą o przekazanie swoim obywatelom mieszkającym w Wielkiej Brytanii.

 

Londyn chce jak najszybciej przejść do drugiego etapu

 

Bezpośrednie zwrócenie się do obywateli UE ma pomóc May w wytworzeniu pozytywnej atmosfery przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej, która oceni dotychczasowy postęp w negocjacjach ws. opuszczenia Wspólnoty. Rządowi w Londynie zależy na możliwie najszybszym przejściu do drugiego etapu rozmów dotyczących przyszłych relacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią, a nie jedynie kwestii związanych z procesem separacji.

 

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca 2019 roku.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie