Będą uczyć seniorów, jak nie dać się oszukać. Wspólna akcja policji i proboszcza

Polska
Będą uczyć seniorów, jak nie dać się oszukać. Wspólna akcja policji i proboszcza
pixabay.com/CC0 1.0

Kaliska policja wspólnie z proboszczem parafii Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie w niedzielę 22 października cykl szkoleń dla seniorów na największym w mieście osiedlu Dobrzec. Po nabożeństwach seniorzy będą mogli posłuchać, jakie metody stosują złodzieje i jak nie dać się oszukać m.in. "na wnuczka".

- Kiedy dzieje się zło, to Kościół musi zadziałać i uwrażliwiać, bo to też jest nasza misja ewangelizacyjna. Skoro mówimy do ludzi o prawdach wiary, to musimy też mówić o prawdach naturalnych i codziennych wartościach materialnych.

 

Poznają różne metody

 

Ludzi trzeba chronić od niebezpieczeństwa głodu, bo przecież jak tracą dobytek życia, to z czego mają żyć. Ludzie muszą być bezpieczni w swoich domach - powiedział proboszcz parafii Apostołów Piotra i Pawła ks. Stanisław Tofil.

 

Spotkania w kościele poprowadzi dzielnicowy osiedla, który będzie mówił seniorom o oszustwach "na legendę" - tę najpopularniejszą, czyli na wnuczka, ale też "na pracownika socjalnego, który rzekomo oferuje tanie leki lub opiekę medyczną, na pracownika gazowni czy energetyki lub listonosza.

 

Złodzieje mają wiele metod, by przekonać starsze osoby do oddania oszczędności życia. Dlatego w czasie prelekcji będą też omówione metody i psychologia działania oszustów" - wyjaśniła rzecznik kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

 

Zgłaszają się oszukani i oszuści

 

Ks. Stanisław Tofil powiedział, że zgłaszają się do niego oszukani seniorzy, a także oszuści.

 

- Do mnie także wielokrotnie przychodzili różni naciągacze, chcieli na paliwo czy pieniądze na wykupienie recept. Kiedy prosiłem o receptę z propozycją, że sam ją wykupię, to znikali - powiedział proboszcz.

 

Po spotkaniach seniorzy dostaną także ulotki.

 

Ostatnio 80-letnia kaliszanka straciła 40 tys. zł. Oszust podał się przez telefon za jej bratanka seniorki, powiedział, że grozi mu areszt i potrzebuje pieniądze na kaucję.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie