Wiceszefowa MSZ kandydatką na ambasadora Polski przy ONZ

Polska
Wiceszefowa MSZ kandydatką na ambasadora Polski przy ONZ
Flickr/EU2017EE Estonian Presidency

Wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka jest kandydatką na ambasadora Polski przy ONZ - dowiedziała się PAP w prezydium sejmowej komisji spraw zagranicznych. Komisja zaopiniuje kandydaturę Wroneckiej na posiedzeniu 26 października.

Wronecka od grudnia 2015 r. jest w MSZ podsekretarzem stanu do spraw współpracy rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej.

 

Kandydatka na ambasadora przy ONZ jest absolwentką filologii arabskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1985 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie filozofii arabsko-muzułmańskiej. W czasie studiów przebywała na stypendiach naukowych w Algierii, Egipcie i Francji.

 

Od eksperta do dyrektora departamentu i ambasadora tytularnego

 

Od 1993 r. pracuje w służbie zagranicznej przechodząc kolejne szczeble kariery od eksperta poprzez radcę ministra, naczelnika, wicedyrektora i dyrektora departamentu oraz ambasadora tytularnego. W latach 1996-1998 była wicedyrektorem Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych, a od 1998 do 1999 roku dyrektorem Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu. W latach 2003-2005 piastowała stanowisko dyrektora sekretariatu ministra. Przez cztery lata (1999-2003) była ambasadorem RP w Egipcie, a od 2005 do 2010 ambasadorem w Maroku.

 

We wrześniu 2010 r. decyzją Wysokiego Przedstawiciela ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Wronecka została mianowana na szefa delegatury Unii Europejskiej w Jordanii. Od września 2015 r. pełniła funkcję doradcy ds. państw arabskich, bliskowschodniego procesu pokojowego i Iranu w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ.

 

Wronecka zna arabski, angielski, francuski, rosyjski i niemiecki.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie