Szturm na salony samochodowe w Polsce. Tak dobrze nie było od 17 lat

Biznes
Szturm na salony samochodowe w Polsce. Tak dobrze nie było od 17 lat
Polsat News

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce skoczyła w ciągu trzech kwartałów tego roku aż o 17,3 proc. - podaje europejska organizacja ACEA. Tylu aut nie sprzedano w Polsce od 17 lat. Kupują przedsiębiorcy i firmy żyjące z reeksportu - podaje środowa "Rzeczpospolita".

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego spodziewa się, że w całym roku nabywców znajdzie 470-480 tys. aut osobowych. - Wszystko wskazuje na to, że rok 2017 będzie najlepszy od 2000 roku - powiedział "Rzeczpospolitej" Jakub Faryś, prezes PZPM.

 

Szybko rośnie także sprzedaż w innych krajach regionu: w Chorwacji o 21,3 proc., na Węgrzech o 19 proc., a w Bułgarii o 18,1 proc. Dwucyfrowe zwyżki są w Słowenii, na Słowacji, Litwie oraz w Estonii. I choć w 12 nowych krajach UE nabywców po trzech kwartałach znalazła niespełna jedna dziesiąta tego, co w starej Unii, to wzrost w regionie jest imponujący. Tym bardziej że w zachodniej części Europy widać schłodzenie popytu. W Niemczech sprzedaż we wrześniu skurczyła się o 3,3 proc., a w szykującej się do brexitu Wielkiej Brytanii - aż o 9,3 proc. Wyniki zachodniej części Europy - kraje starej Unii odnotowały w ciągu trzech kwartałów sprzedaż tylko o 2,9 proc., do 10,7 mln sztuk - byłyby jeszcze słabsze, gdyby nie ożywienie w w salonach włoskich i hiszpańskich - czytamy w "Rzeczpospolitej".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie