"Nikt tu nie będzie gadał po niemiecku!". Polacy do obcokrajowca w tramwaju

Polska
"Nikt tu nie będzie gadał po niemiecku!". Polacy do obcokrajowca w tramwaju
Fb.com/Ośrodek Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i Rasistowskich

"Macie wypie***, nikt tu nie będzie gadał po niemiecku" - usłyszeli w jednym z tramwajów w Poznaniu kobieta w muzułmańskiej chuście na głowie i jej mąż. Nagranie z incydentu, do którego doszło we wtorek, opublikował w sieci Ośrodek Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i Rasistowskich. Sprawą zajęła się policja.

Para z dzieckiem wsiadła do tramwaju nr 5 na przystanku Marcinkowskiego. Kobieta i mężczyzna - jak informuje Ośrodek "obcokrajowiec o ciemnej karnacji" - rozmawiali ze sobą, ale nie w języku polskim.

 

Jeden z pasażerów zaczął w ich kierunku wykrzykiwać: "Macie wypie***, nikt tu nie będzie gadał po niemiecku!".

 

Zareagował na to inny z pasażerów, który usiłował uciszyć awanturującego się mężczyznę a następnie motorniczy, który również stanął w obronie zaatakowanej pary. "Kazał wysiąść bandziorom, chociaż ci obrażali go i krzyczeli »czy ty wiesz co Niemcy zrobili naszym pradziadkom? Wolisz tego pedała od nas!«" - napisał Ośrodek Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i Rasistowskich na Facebooku i opublikował film ze zdarzenia.

 

 

Dwaj agresywnie zachowujący się mężczyźni wysiedli z tramwaju. Jeszcze przy drzwiach jeden z nich splunął na obcokrajowca.

Kobieta okazała się być Polką. Jak wyznała, to nie był pierwszy atak na nią i jej męża.

 

"Incydent mógł mieć związek z przestępstwem w nienawiści"

 

Policja prowadzi czynności w sprawie ataku w tramwaju. Jak powiedział nam mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, policja otrzymała e-mail z opisem zdarzenia oraz nagraniem.

 

- Będziemy się zajmować sprawą, chcemy przede wszystkim ustalić tożsamość pokrzywdzonych. Cały incydent mógł mieć związek z przestępstwem w nienawiści - poinformował oficer prasowy.

 

Jak dodał, tożsamość sprawców jest policji nieznana. Jeśli zostanie ustalona, napastnikom może grozić do 3 lat pozbawienia wolności.

 

polsatnews.pl

mr/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze