Bośniaccy Serbowie uchwalili rezolucję przeciwko członkostwu w NATO. Opozycjonistów wyproszono z sali

Świat
Bośniaccy Serbowie uchwalili rezolucję przeciwko członkostwu w NATO. Opozycjonistów wyproszono z sali
flickr/Jennifer Boyer

Parlament Republiki Serbskiej, tworzącej wraz z Federacją Muzułmańsko-Chorwacką Bośnię i Hercegowinę, uchwalił w środę niewiążącą rezolucję przeciwko ewentualnemu członkostwu BiH w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Opozycyjni deputowani nie uczestniczyli w głosowaniu, gdyż wyproszono ich z sali z powodu głośnych protestów, dotyczących innych kwestii.

 

Tradycyjnie prorosyjscy Serbowie w BiH zdecydowanie sprzeciwiają się członkostwu kraju w NATO, w odróżnieniu od większości mieszkańców Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej - wskazuje Reuters.

 

Neutralność militarna

 

We wtorek wieczorem parlament bośniackich Serbów uchwalił rezolucję, deklarującą neutralność militarną Republiki Serbskiej. Agencja dpa podkreśla, że jest to sprzeczne z konstytucją BiH, stanowiącą, że polityka obronna leży w gestii całego państwa, a nie jego części składowych.

 

Komentatorzy w Sarajewie postrzegają to jako kolejny element zapowiadanego od dawna przez Republikę Serbską zamiaru oddzielenia się od BiH. Dpa zwraca uwagę, że pod presją Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej referendum w tej sprawie bośniaccy Serbowie odłożyli latem na czas nieokreślony.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie